Jak na letecké záběry pomocí dronů

autor: Petr Kadlík
Říká se, že nejhezčí pohled na svět je z hřbetu koně. Na tom je určitě hodně pravdy, ale ani ptáci si na výhled nemohou stěžovat. Dnes si takový pohled může relativně snadno užít každý. Stačí k tomu vhodný typ RC modelu známý jako quadrocopter, multirotor, dron nebo bezpilotník. Jestli o něčem podobném uvažujete, tak čtěte dál.

Využít RC modely k pořizování leteckých záběrů není žádná nová myšlenka. Už v minulosti se běžně instalovaly malé fotoaparáty na větší RC letadla nebo vrtulníky, dělali to jak nadšenci mezi modeláři nebo i vojáci. Ale až dnešní boom snadno ovladatelných "dronů" a miniaturních kamery typu GoPro zpřístupnily tuto možnost i fotografům a kameramanům, které RC modely nezajímají.

Co je to vlastně dron?

Dron je to v podstatě speciální typ dálkově řízeného vrtulníku, který má po obvodu symetricky umístěné vrtule. Anglicky se jim říká multicoptery. Nejčastěji mají 4 vrtule umístěné do kříže (quadrocoptery), větší stroje mohou mít ale i 6 vrtulí (hexacoptery) nebo 8 vrtulí (octacoptery), existují naopak i modely se 3 vrtulemi (tricoptery).

Tomu, že jde o velmi mladý typ modelu odpovídá i to, že pro něj zatím neexistuje jednotný český název. Někdo používá anglické názvy, někdo třeba česky 'čtyřrotory' nebo 'multirotory' a někdo od novinářů přebral pojmenování dron. Dron je sice zavádějící název, ale když už toto původně armádní pojmenování pro jiný typ strojů zavedly sdělovací prostředky do veřejného povědomí pro tento typ modelů, tak ho pro zjednodušení budu používat i já.

Čím má dron více vrtulí, tak tím větší zátěž uveze a dokáže si i lépe poradit s případnou závadou jednoho z motorů za letu. Pokud ale nechcete létat například s plnohodnotnou zrcadlovkou o váze několika kilogramů, ale jen s malou kamerou nebo kompaktním foťákem do váhy cca půl kilogramu, tak svou práci výborně zastanou i běžné sériově vyráběné čtyřrotorové stroje jako třeba DJI Phantom nebo Blade 350 QX.

Tyto modely se prodávají se jako kompletně sestavené sety včetně vysílače a akumulátoru s nabíječem, nemusíte nic složitě montovat nebo dokupovat. Jejich cena se pohybuje od cca 11 tisíc Kč, podle výbavy může ale cena samozřejmě narůst třeba až k 30 tisícům za celý set. V tom případě budete mít navíc v balení například HD kameru na elektronicky stabilizovaném závěsu (bez ohledu na náklon modelu bude kamera stále rovně) a živý přenos obrazu z modelu k vám na mobil nebo tablet. Z hlediska letových vlastností ale mezi nimi velký rozdíl není.


Jak se drony řídí?

Poměrně snadno. Dron nepotřebuje žádný speciální prostor pro vzlet a přistání, řízení snadno zvládne téměř každý a s trochou cviku lze dokonce startovat a přistávat i z ruky. Můžete létat kolmo vzhůru, můžete létat do jakéhokoliv směru, můžete zastavit na místě nebo couvat. Dron je přitom ve vzduchu díky elektronice s hromadou nejrůznějších čidel včetně GPS navigace velmi stabilní, takže video nebo fotografie pořízené pomocí něj mohou mít výbornou technickou kvalitu. Prostě ideální stroj pro pořizování leteckých záběrů téměř kdekoliv a kdykoliv.

Jestli si říkáte si, že řídit takovou "příšeru" musí být složité, tak se pletete. O samotné ovládání jednotlivých vrtulí se stará inteligentní řídící jednotka. Vy pouze prostřednictvím RC vysílače dáváte modelu povely typu nahoru/dolů, dopředu/dozadu, otočit doleva/doprava nebo leť bokem do strany. O to aby dron stál rovně nebo zastavil tam kde potřebujete, se dokáže postarat sám. Navíc pokud je vybaven výše zmíněnou GPS navigací, tak je schopen sám stát stabilně na místě i za větru nebo se automaticky vrátit na místo startu. Prostě sen každého, kdo chce pořizovat záběry ze vzduchu ale přitom se nechce moc učit létat. Pokud ale chcete 'divočit' a máte už něco nalétáno, dá se díky výkonu s drony létat i poměrně divoká akrobacie :-)


Co a kde natáčet z dronu?

Natáčet můžete téměř cokoliv budete chtít, pokud při tom budete používat rozum! :-) Jen je potřeba nepodcenit přípravu a trénink. Než na RC model nainstalujete drahou a křehkou kameru nebo fotoaparát, tak si nejdříve natrénujte let bez něj - model bude lehčí a snadněji ovladatelný, navíc nebude hrozit že si při případné havárii poškodíte fototechniku. Modely jsou dnes velmi odolné, elektronika chytrá a výkonná, ale ani ona zázraky neumí.

Když jste si už ve vzduchu jistí, můžete zkusit začít natáčet. I přitom ale musíte brát v potaz že existují místa, kde byste létat neměli - při svém létání nesmíte nikoho ohrožovat. Takže se nesmí létat poblíž letišť pro skutečná letadla, neměli byste létat u staveb typu jaderná elektrárna, neměli byste ani létat nad lidmi nebo nízko nad frekventovanými silnicemi. Ono si to sice nezdá, ale model o hmotnosti jeden až dva kilogramy s vrtulemi ostrými jako šavle dokáže při pádu z výšky desítek metrů udělat pořádnou škodu!

Protože vás ale pravděpodobně zajímá zaznamenávání krás přírody z ptačího pohledu, tak předcházející omezení nemusíte řešit. Ve volné přírodě můžete většinou létat zcela bez omezení. Pouze pokud byste chtěli například létat v oblasti se speciální ochrannou (například první zóna národního parku), tak si to nejdříve ověřte a domluvte na náležitých místech. Občas můžete mít problém i s myslivci, kteří mohou mít zcela chybný pocit že vzdušný prostor nad 'jejich' lesem spadá pod jejich pravomoc. Po předchozí domluvě vám občas mohou povolit dokonce i létání v ZOO a podobných zařízeních, z dobře informovaných zdrojů vím že ve vedení některých z nich jsou modeláři takže by mohli mít pochopení. :-)

Pozor ale při cestách do zahraničí - jsou země kde je podobné létání s kamerou na modelu zakázané a mohl by vám hrozit přísný postih. Díky strachu z teroristického útoku můžete mít při cestování letadlem také problém s převozem vysílače nebo LiPol akumulátorů do modelu.

Ale i když budete létat na místě kde nikoho neohrožujete a žádnému člověku nevadíte, tak nezapomeňte že ve vzduchu jste pouze hosté a nikoliv páni. Proto pozor na ptáky, vy sice můžete být už zkušený pilot s perfektním modelem, ale doma jsou tu oni. Většinou ptáci létající RC modely ignorují, občas je z bezpečné vzdálenosti zvědavě sledují. Ale když začnou mít pocit že je ve vzduchu ohrožujete, tak klidně zaútočí a mohou tak způsobit pád a zničení kompletního modelu včetně fototechniky.


Lze na zemi sledovat živý obraz z dronu?

Většinou kamera pouze zaznamenává obraz na paměťovou kartu a vy si ho prohlédnete si ho až po přistání. Dnes už je ale možné vybavit dron živým přenosem obrazu, takzvaným FPV (First person view), ale má to jistá omezení. Samotné RC vysílače sloužící pro řízení modelu mají dosah mezi 1-2 kilometry, takže se dá létat i poměrně hodně daleko. Když ale chcete z kamery dostat obraz v reálném čase zpět k sobě, tak narážíte na omezení výkonu videovysílače. Dnešní legislativa ve většině států omezuje výkon na takové hodnoty, že reálný dosah videosignálu z kamery je maximálně ve stovkách metrů. Na běžné natáčení to pořád bohatě stačí, ale nepočítejte že budete sledovat obraz z kilometry vzdáleného modelu. Jestli jste takové záběry viděli například na Youtube tak vězte, že jsou téměř pokaždé pořízené nelegální výbavou...


Potřebuji pro létání s dronem nějaké povolení?

Pokud létáte a natáčíte pouze pro radost a nijak neporušujete platné zákony, tak ne. Dron je model jako kterýkoliv jiný, když si pořídíte RC letadlo nebo loďičku tak na to také nepotřebujete úřední papír :-) Ale pozor, pokud si pořizujte model s účelem komerčního využití, tak je situace jiná!

Při komerčním létání totiž už z hlediska zákonů nejde o 'letadélko na ovládání' ale o bezpilotní létající prostředek. V takovém případě byste již speciální povolení a mimo jiné i pojištění pro případ nehody mít měli. Aktuální informace o požadavcích ze strany státu můžete najít například na stránkách Asociace Profesionálních Provozovatelů Bezpilotních Letadel.

Jaký model dronu vybrat?

Tak to vám neporadím. Stejně jako neexistuje 'nejlepší' mobil, bicykl, běžky nebo notebook, neexistuje ani nejlepší copter. Každý model má své výhody a každý své nevýhody. Můžete se řídit trošku i cenou, realitou je že nový model pod cca 10 nebo dokonce 5 tisíc korun může perfektně létat a být zábavný, ale také bude malý a pro natáčení nevhodný. V cenách nad 10 tisíc korun už výběr je, vhodné jsou například výše zmíněné modely DJI Phantom nebo Blade 350 QX. Za tuto cenu se už dá také nějaký model 'poskládat' jako LEGO, ale to je cesta vhodná spíš pro zkušenější modeláře. Nejlepší radou ohledně výběru je asi zkusit se zeptat v nějakém specializovaném internetovém fóru nebo nějaké modelářské prodejně, kde vám podle toho co skutečně potřebujete a jaký máte cenový limit dokáží poradit.

Tak přeji dobré světlo, klidné počasí a spoustu krásných snímků z ptačí perspektivy!




témata článku:
autor:
datum vydání:
17. března 2015


Diskuze k článku „Jak na letecké záběry pomocí dronů“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!