Příroda se probouzí, kácet se už nesmí

autor: Arnika – Centrum pro podporu občanů
Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo doporučení, podle které by mělo ustat veškeré kácení stromů v Česku. Začala totiž vegetační sezóna, stromy se probouzejí a začínají na nich hnízdit ptáci.

Ministr Richard Brabec (ANO) tak reagoval na podnět z minulého pátku, kterým jej Arnika o vydání tohoto doporučení požádala. Kácecí sezóna tak končí a nevládní organizace žádá obce, správce komunikací i všechny ostatní, aby své plány na kácení odložili přinejmenším do podzimu. Zejména pak vyzývá Správu železniční dopravní cesty, aby respektovala aspoň pravidla přírody, když už ji za respekt nestojí právní řád ČR.

Žádost Arniky o úřední ukončení období vegetačního klidu je přílohou této TZ.

„Doporučení vydané ministerstvem životního prostředí vítáme. Nejedná se o žádný výjimečný krok, podobnou výzvu ministerstvo životního prostředí vydalo i v letech 2009 nebo loni. Případů zbytečného kácení zdravých stromů v posledních letech stále přibývá, výjimkou nebyla ani letošní zima. Přestože nelze mít radost z výkyvů počasí, může nás těšit, že se letos období pro kácení o pár týdnů zkracuje. Tristní jsou zejména ty situace, kdy zbytečné kácení provádí státní správce železnic a otevřeně tak porušuje zákon,“ řekla vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.

V případě, že by se občané setkali s nepovoleným nebo bezdůvodným kácením stromů, mohou prostřednictvím webu Arniky kontaktovat Českou inspekci životního prostředí: http://arnika.org/odeslete-podnet-inspekci

Podrobnosti: Doporučení ministerstva životního prostředí je na http://www.mzp.cz/cz/news_150319_kaceni

Více o tématu je v tiskové zprávě „Obstrukce, vědomé porušování zákona a desetitisíce privátním právníkům. Hlavně, aby mohli kácet“ ze dne 10. prosince 2014: http://arnika.org/obstrukce-vedome-porusovani-zakona-a-desetitisice-privatnim-pravnikum-hlavne-aby-mohli-kacetautor:
datum vydání:
19. března 2015


Diskuze k článku „Příroda se probouzí, kácet se už nesmí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!