Kniha Pavouci České republiky (edice Atlas)

autor: Lenka Kadlíková
Pavouci bezesporu patří k nejpopulárnějším skupinám živočichů, díky své všudypřítomnosti i nápadným a zajímavým životním projevům, jakým je např. tvorba pavučin či unikátní lov kořisti.

Studiem pavouků objevují odborníci nesmírnou heterogenitu v morfologii a bionomii této svérázné skupiny živočichů, do které celosvětově patří na 42 000 dosud známých druhů. Na území České republiky bylo do této doby zjištěno 865 druhů. I naši pavouci vykazují velkou rozmanitost jak ve velikosti a zbarvení, tak i ve způsobu života a ve vztahu k okolní přírodě. Tuto různorodost se snaží alespoň částečně podchytit tato kniha.

EAN: 9788020021854
Vydavatel: Academia
Rok vydání: 2015
Počet stran: 624
ISBN:978-80-200-2384-1
Autor: Antonín Kůrka
Vazba: vázaná
Knihu lze koupit na www.academiaknihy.cz

Ukázka z knihy:

Svlékání

Pavoučí tělo je kromě zadečku pokryté rigidní kutikulou, která neumožňuje průběžný růst. K růstu hlavohrudi a končetin tak může dojít pouze při svlékání. Svlékání je spouštěno hormonem ekdysonem, produkovaným prosomální žlázou a Schneiderovými orgány. Nejprve pavouk zevnitř rozpouští endokutikulu enzymy chitinázami a proteinázami. Pod starou kutikulou se začne vytvářet kutikula nová. V tomto stadiu je zřasená, po svlečení se natáhne, a tělo tak může zvětšit svůj objem. Krátce po svlékání je výrazně světlejší než kutikula původní (viz obr. 23A). Na nové kutikule je obvykle více chlupů, trnů a senzorických orgánů než na kutikule staré. Nová kutikula obsahuje i orgány, které byly v průběhu předešlého života ztraceny, svlékání je tak klíčové pro jejich regeneraci (viz obr. 23B).

Před svlékáním přestane pavouk přijímat potravu a vyhledá úkryt. Sklípkoši a sklípkani se svlékají v úkrytu, ostatní pavouci zavěšení na tzv. svlékacím vlákně. Nejprve kutikula praskne v pleurální oblasti, tedy mezi karapaxem a sternem. První se od těla odloučí karapax, poté pavouk ze staré kutikuly vysouká končetiny (viz obr. 23C) a z přední části trávicího traktu vytáhne ektodermální kutikulární výstelku. Nakonec svlékne kutikulu na zadečku. Tento poslední krok trvá 10–15 minut, protože společně s kutikulou z povrchu zadečku ze sebe musí vysoukat i kutikulu vystýlající tracheje a plicní vaky. Po svlečení ohýbá pavouk končetiny a protahuje je svými ústními orgány, aby udržel elasticitu kloubů během tuhnutí kutikuly. Svlékání je pro pavouka nebezpečné. Často se staré kutikuly není schopen zbavit zcela. Navíc je málo pohyblivý a jeho tělo není kryto, takže je snazší kořistí predátorů a parazitů.



autor:
datum vydání:
2. dubna 2015


Diskuze k článku „Kniha Pavouci České republiky (edice Atlas)“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!