Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kniha Pavouci České republiky (edice Atlas)

autor: Lenka Kadlíková
Pavouci bezesporu patří k nejpopulárnějším skupinám živočichů, díky své všudypřítomnosti i nápadným a zajímavým životním projevům, jakým je např. tvorba pavučin či unikátní lov kořisti.

Studiem pavouků objevují odborníci nesmírnou heterogenitu v morfologii a bionomii této svérázné skupiny živočichů, do které celosvětově patří na 42 000 dosud známých druhů. Na území České republiky bylo do této doby zjištěno 865 druhů. I naši pavouci vykazují velkou rozmanitost jak ve velikosti a zbarvení, tak i ve způsobu života a ve vztahu k okolní přírodě. Tuto různorodost se snaží alespoň částečně podchytit tato kniha.

EAN: 9788020021854
Vydavatel: Academia
Rok vydání: 2015
Počet stran: 624
ISBN:978-80-200-2384-1
Autor: Antonín Kůrka
Vazba: vázaná
Knihu lze koupit na www.academiaknihy.cz

Ukázka z knihy:

Svlékání

Pavoučí tělo je kromě zadečku pokryté rigidní kutikulou, která neumožňuje průběžný růst. K růstu hlavohrudi a končetin tak může dojít pouze při svlékání. Svlékání je spouštěno hormonem ekdysonem, produkovaným prosomální žlázou a Schneiderovými orgány. Nejprve pavouk zevnitř rozpouští endokutikulu enzymy chitinázami a proteinázami. Pod starou kutikulou se začne vytvářet kutikula nová. V tomto stadiu je zřasená, po svlečení se natáhne, a tělo tak může zvětšit svůj objem. Krátce po svlékání je výrazně světlejší než kutikula původní (viz obr. 23A). Na nové kutikule je obvykle více chlupů, trnů a senzorických orgánů než na kutikule staré. Nová kutikula obsahuje i orgány, které byly v průběhu předešlého života ztraceny, svlékání je tak klíčové pro jejich regeneraci (viz obr. 23B).

Před svlékáním přestane pavouk přijímat potravu a vyhledá úkryt. Sklípkoši a sklípkani se svlékají v úkrytu, ostatní pavouci zavěšení na tzv. svlékacím vlákně. Nejprve kutikula praskne v pleurální oblasti, tedy mezi karapaxem a sternem. První se od těla odloučí karapax, poté pavouk ze staré kutikuly vysouká končetiny (viz obr. 23C) a z přední části trávicího traktu vytáhne ektodermální kutikulární výstelku. Nakonec svlékne kutikulu na zadečku. Tento poslední krok trvá 10–15 minut, protože společně s kutikulou z povrchu zadečku ze sebe musí vysoukat i kutikulu vystýlající tracheje a plicní vaky. Po svlečení ohýbá pavouk končetiny a protahuje je svými ústními orgány, aby udržel elasticitu kloubů během tuhnutí kutikuly. Svlékání je pro pavouka nebezpečné. Často se staré kutikuly není schopen zbavit zcela. Navíc je málo pohyblivý a jeho tělo není kryto, takže je snazší kořistí predátorů a parazitů.

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
2. dubna 2015


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.