Polární záře v Česku, 18. března 2015

autor: Ondřej Prosický
Že by se to mohlo vybarvit i nad Českem jsem tušil od víkendu, kdy si Slunce poměrně významně upšouknulo plazmy, jen jsem nečekal, že to sem dolétne tak rychle. Zastihlo mě to nepřipraveného, když jsem k večeři dopíjel druhou dvoudecku Vlašského ryzlinku. I když byl výborný, třetí sklenku už jsem si nedolil. Ty hodnoty z monitorování polárních září a hodnota Kp indexu mi to nedovolily. Poplakal jsem si na Facebooku a přemýšlel, jak se rychle dostat ven z Prahy.

Myslím, že ten večer a noc byly pro mne tak výjimečné, že bych si to rád zapsal, ať nemám jen fotografie.

17. března, 18:30 - u večeře je jasno, z dostupných dat je zřejmé, že polární záře nad Českem může být viditelná podle mého odhadu s pravděpodobností až 90 %, koukám na fotky z družic, všude úplně jasno, hledám na Facebooku odvoz z Prahy, nikdo mi nevěří

17. března, 19:24 - přichází mi upozornění z astro.cz, na Moravě už to frčí, objevují se první hlášení a fotky, Trutnov od Lukáše, Knovíz od Honzy, beznaděj, do auta “pod vlivem” sednout nemůžu

17. března, 21:30 - procházím internetové alkoholové kalkulačky a počítám, kdy budu mít nula promile alkoholu v krvi, “muž”, “82 kg”, “čtyři deci bílého”, paráda, za hodinu jsem střízlivý!

17. března, 22:00 - balím fotobatoh, vodu, čelovku, péřovku, kontroluji baterie, karty, Canon EOS 1DX, Canon EOS 5D Mark II, Canon EF 11-24 mm f/4 L USM, Canon EF 16-35 mm f/4 L IS USM, Canon EF 100 mm f/2.8 L I Macro USM, Canon EF 400 mm f/2.8 L IS USM II, lituji jen, že jsem nevzal Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC a druhý stativ, mohl jsem fotit souběžně, nebo zkusit timelapse

17. března, 22:20 - zavírám dveře od bytu a moje drahá polovička tvrdí, že prý “mám vytřeštěné oči”, nevím, co na to říci, ale tuším, že má pravdu, Bohdan (můj tradiční parťák při fotografování divoké přírody ve světě) tento můj šílený výraz dobře zná

17. března, 22:30 - sedím v autě a rozhoduji se jestli České Středohoří nebo České Švýcarsko, jasně vítězí druhá varianta s cestou přes Žandov a Českou Kamenici, za Roudnicí nad Labem se už případně bude dát fotit a vím, že před Valteřicemi je obstojná vyhlídka směrem na sever

17. března, 23:21 - ze služební cesty z Balkánu mi posílá SMS kamarád Petr (jednoznačně nejpovolanější osoba na fotografování polárních září v Česku), “Ondro, na Islandu to musí být peklo...”, hned mu volám zpět, že u Kravař je to peklo také.

17. března, 23:22 - vyjíždím z Kravař, polární záře je vidět i z auta, rychle přemýšlím, kam zajet abych, viděl severní obzor, není co odkládat, musím to zkusit.

17. března, 23:22 - odbočuji k Velké Javorské a Havranímu vrchu, asi nejlepšímu místu k pozorování polární záře mezi Prahou a Českou Kamenicí, dojíždím bahnem až k lavičce na vyhlídce, sice tu není žádné kloudné popředí ale výhled slušný, hledám místo, dělám první fotku, i když okem nic nevidím, polární záře na fotce je.

17. března, 23:35 - Petr posílá SMS, “... jen pro info, zesiluje!” a fakt má pravdu, polární záře je konečně zase vidět i okem, fotím a přemýšlím kam se přesunout.

18. března, 00:04 - jednoznačně nejsilnější aktivita, divadlo skoro jako na Islandu, fotím, přemýšlím, že jak to trochu poleví, pojedu dále.

18. března, 00:06 - když jsem v nejlepším, a na obloze nejúžasnější divadlo, volá kamarád Michal, že prý mám u něj pivo, díky mému echu na Facebooku si prý na Moravě parádně zafotil, říkám ať “nekrafe” a fotí.

18. března, 00:11 - nemůžu najít auto, vím, že jsem ho nechal na jedné z mezí na kraji louky, ale všude je to tu ve tmě stejné, bloudím, trochu stres.

18. března, 00:17 - odjíždím do Českého Švýcarska, dělám zastávky, koukám na severní obzor, ale vyndat stativ a techniku mě to nepřinutí.

18. března, 00:25 - Žandov, Česká Kamenice, obě benzínky jsou zavřené, asi nebudu mít benzín na cestu zpět, rozhoduji se dojet až k Větrnému vrchu u Kunratic, kde je minimálně 200° široký severní obzor, který je navíc ze 4/5 bez světel.

18. března, 01:17 - Větrný vrch, polární záře je “v čudu”, nevidí ji ani 1DX při ISO 20 000 a minutové expozici, rozhoduji se, že hodinu vydržím, pro jistotu, vždy po pěti minutách raději fotím.

18. března, 02:30 - odjíždím zpět do Prahy, kam přijíždím ve 04:15, náhled polární záře vkládám na Facebook, pro ty co nevěřili, a jdu spát.

Zpětně se ukázalo, že díky tomu lehkému alkoholovému opojení jsem z noci vychytal to nejlepší možné. Nejlepší to bylo okolo půlnoci. Většina pozorujících to do 22:00 zabalila. Největší devizou ale byla znalost morfologie na cestě do Českého Švýcarka, kudy jsem jel více než stokrát, ten kopec u Velké Javořiny byl v danou chvíli skoro ideální.

Fotogalerie k článkuPolární záře viditelná v Česku 1 - klikněte pro zobrazení detailuPolární záře viditelná v Česku 2 - klikněte pro zobrazení detailuPolární záře viditelná v Česku 3 - klikněte pro zobrazení detailu
Asi nejlepší souhrn toho, co se na noční obloze ze 17. na 18. března 2015 dělo, připravili kamarádi z Amatérské meteorologické společnosti. Případně mrkněte na článek od severských sousedů z Polska, kde v souhrnu použili i moji polární záři z Velké Javorské.


autor:
datum vydání:
8. dubna 2015


Diskuze k článku „Polární záře v Česku, 18. března 2015“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!