Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Konec zabírání půdy pro solární elektrárny?

autor: Petr Kadlík
Taky vás štve, jak jsou na loukách a polích instalovány velké solární farmy? Dá se to dělat i jinak - stačí solární panely umístit na vodu. V Japonsku byla právě jedna velká plovoucí solární elektrárna úspěšně dokončena.

Celkem 11256 solárních panelů od firmy Kyocera plave na vodě u města Kato, v prefektuře Hyogo. Konkrétně jde o rybníky Nishihira (1,7MW) Higashihira (1,2MW), celkový výkon by měl dodávat dostatek čisté elektrické energie pro 920 domácností.

Výhoda plovoucích solárních panelů není jen v tom, že se nezabírá v Japonsku velmi vzácná pevná zem. Díky plavání na vodě jsou solární panely výborně chlazené a mají proto až o 11% vyšší účinnost než při klasické montáži.

Výhodu z instalace panelů na vodu má i samotná vodní plocha - v parných měsících se díky tomu sníží odpařování vody a zpomalí růst řas.

Pokud se vám zdá kombinace elekřina + voda jako nebezpečná, tak by to podle vyjádření výrobce neměl být problém. Plovoucí solární panely jsou vyrobeny ze materiálů, které mají odolávat ultrafialovému záření i korozi. Měly by také být schopné odolat i tajfunu.

Plovoucí solární elektrárna v Japonsku není první podobnou instalací, je ale zatím největší. Menší plovoucí solární elektrárna s výkonem 200kW již funguje v Anglii v Sheeplands Farm.

V současnosti ale už pracuje na dalších dvou velkých elektrárnách - jedna bude v Japonsku s výkonem 13,4 MW a druhá ve slunné Kalifornii s výkonem 12,5 MW.

Myslíte, že se podobný trend prosadí i u nás? Jezer a rybníků máme dost...

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
24. dubna 2015


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.