Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Konec zabírání půdy pro solární elektrárny?

Taky vás štve, jak jsou na loukách a polích instalovány velké solární farmy? Dá se to dělat i jinak - stačí solární panely umístit na vodu. V Japonsku byla právě jedna velká plovoucí solární elektrárna úspěšně dokončena.

Plovoucí solární elektrárna - klikněte pro zobrazení detailuPlovoucí solární elektrárna Celkem 11256 solárních panelů od firmy Kyocera plave na vodě u města Kato, v prefektuře Hyogo. Konkrétně jde o rybníky Nishihira (1,7MW) Higashihira (1,2MW), celkový výkon by měl dodávat dostatek čisté elektrické energie pro 920 domácností.

Detail plovoucích solárních článků - klikněte pro zobrazení detailuDetail plovoucích solárních článků Výhoda plovoucích solárních panelů není jen v tom, že se nezabírá v Japonsku velmi vzácná pevná zem. Díky plavání na vodě jsou solární panely výborně chlazené a mají proto až o 11% vyšší účinnost než při klasické montáži.

Výhodu z instalace panelů na vodu má i samotná vodní plocha - v parných měsících se díky tomu sníží odpařování vody a zpomalí růst řas.

Pokud se vám zdá kombinace elekřina + voda jako nebezpečná, tak by to podle vyjádření výrobce neměl být problém. Plovoucí solární panely jsou vyrobeny ze materiálů, které mají odolávat ultrafialovému záření i korozi. Měly by také být schopné odolat i tajfunu.

Plovoucí solární elektrárna v Japonsku není první podobnou instalací, je ale zatím největší. Menší plovoucí solární elektrárna s výkonem 200kW již funguje v Anglii v Sheeplands Farm.

V současnosti ale už pracuje na dalších dvou velkých elektrárnách - jedna bude v Japonsku s výkonem 13,4 MW a druhá ve slunné Kalifornii s výkonem 12,5 MW.

Myslíte, že se podobný trend prosadí i u nás? Jezer a rybníků máme dost...(Video se přehraje po kliknutí na obraz. Zdroj: www.YouTube.com)

Debata k článku 'Konec zabírání půdy pro solární elektrárny?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Šembera

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz