Sysel ve Vlašimi?

autor: Ing. Michala Jakubův
Tisková zpráva ze dne 11. 6. 2015 Znáte sysla obecného? Mnozí si pod jménem tohoto hlodavce jistě vybaví travnatá letiště či golfová hřiště. Ale to je asi tak vše. Vzpomenete si, jak vlastně vypadá? Víte, čím se živí a kolik syslů u nás asi tak žije? V České republice patří sysel mezi kriticky ohrožené druhy živočichů. Probíhá zde záchranný program na zachování výskytu syslů ve volné přírodě a nově se do něj zapojí také Záchranná stanice pro živočichy ČSOP Vlašim, kde by již brzy mohl být zahájen jejich chov.

Sysel obecný by se dal nazvat zemní veverkou. Má hnědavou srst, malé uši, velké oči a kratší ocas. Dorůstá délky až 25 cm. Tělo má štíhlé, dobře uzpůsobené k životu v podzemních norách. Živí se převážně rostlinnou potravou a žije v koloniích, které osidlují území s nízkými trávníky.

„Dnes se na území České republiky vyskytuje okolo třiceti syslích kolonií. Ty přitom různě vznikají a zanikají. Jako největším rizikem je pro ně přitom velká vzdálenost mezi jednotlivými vhodnými lokalitami v souvislosti se způsobem hospodaření v krajině. Tím je znemožněna migrace syslů mezi jednotlivými koloniemi a následně dochází ke ztrátě jejich genetické variability, která může mít za následek až zánik celé kolonie,“ upozorňuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Dříve se u nás přitom syslové vyskytovali poměrně běžně a byli spolu s hraboši nazýváni polními škůdci. Dnes jsou syslové vzácní. Všechny osídlené lokality jsou pečlivě monitorovány a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR realizuje záchranný program, aby se zamezilo dalšímu úbytku jejich populace. Jednou z aktivit je přitom také polopřirozený odchov sysla obecného v zajetí. Ten doposud probíhal pouze v ZOO Praha.

„V naší záchranné stanici se připravují prostory pro chov syslů s cílem vypouštění mladých jedinců zpět do přírody. Účastnili jsme se semináře o záchranném programu sysla obecného a dále kontrolních odchytů v ZOO Praha. Současně v areálu naší stanice proběhl pedologický průzkum a budeme upravovat vybrané chovné prostory. Pokud vše dobře půjde, v létě tohoto roku by se u nás mohli zabydlet první syslové,“ popisuje Stanislav Němec.

Syslové by do Vlašimi měli být přivezeni až ze Slovenska. Jednalo by se o asi třicet jedinců. Zimu syslové tráví zimním spánkem. První mláďata by se tak mohli ve Vlašimi narodit na jaře příštího roku.



autor:
Ing. Michala Jakubův
Záchranná stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim

datum vydání:
11. června 2015


Diskuze k článku „Sysel ve Vlašimi?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru