Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Světový den rybářství - 27.6.2015

Dnes slaví svůj svátek všechny Ladislavové a Ladislavy. Právě k dnešnímu datu se vztahuje také Světový den rybářství. Jeho hlavní prioritou je udržitelný rozvoj rybolovu.

Kapr obecný - klikněte pro zobrazení detailuKapr obecný

Světový den bez propagace

Tento významný den si připomínají svazy rybářů a nejrůznější rybářská sdružení takřka po celém světě. Lidé ho slaví nepřetržitě již od roku 1985. Od roku 2001 je pořádán pod záštitou OSN. Bohužel nejsou na našem území pořádány aktivity, které by tuto akci podpořily. Nepostaralo se o to ani Ministerstvo zemědělství ani Český rybářský svaz. „Ministerstvo zemědělství má navíc pod sebou Operační program Rybářství, jehož podobu na roky 2014 až 2020 nedávno schválila Evropská unie. Součástí programu je i propagace chovů sladkovodních ryb. Existenci Světového dne rybářství ale dokument vůbec nezmiňuje.“ (zdroj: 1) A spousta aktivních rybářů o tomto významném dni ani neví. Ve světě jsou ale běžné semináře, workshopy, výstavy či jiné doprovodné kulturní programy. U nás se členové některých lokálních spolků v tento den setkávají, slaví s alkoholem s kamarádem kaprem nebo naopak výjimečně dodržují stanovy rybářského řádu, darují či odeberou život chycené rybě nebo prostě navštíví nějakou vodní plochu, kde zaloví.

Rybolov jako odvětví hospodářství i jako sport

Rybolov je odchyt ryb z tekoucích vod, jezer, z umělých nádrží jako jsou přehrady či rybníky nebo odchyt přímo v mořích. V České republice má rybaření mnohaletou tradici, a to především díky známé jihočeské rybníkářské soustavě. Rybářské svazy a spolky se zde starají nejen o pravidelný výlov, ale také o přikrmování ryb a kontrolu čistoty vodního sloupce, případně její čištění.

Odchyt ryb se v podstatě dělí na dvě základní odvětví. Těmi jsou hospodářské výlovy za účelem zisku a druhou kategorii tvoří sportovní rybaření. U prvního zmiňovaného se k odchytu používají rybářské sítě, ale někdy i elektrický proud. Tento druh rybolovu spadá do primeru, tedy primárního hospodářství, kde se povětšinou využívají přírodní zdroje naší planety. Sportovní rybáři používají klasický prut s udicí, háčky a návnadou. Potkat je můžete od jara do podzimu na většině našich vodních ploch. Rybaření je pro ně zábavou a možností relaxace či úniku od přecivilizované společnosti. Častokrát se se svojí kořistí jen vyfotí a svou „zlatou“ rybku pustí zpět do vody, čímž jí darují život. K provozování této činnosti je u nás, stejně jako ve většině států světa, vyžadováno získat potřebná povolení.

Pozor na rhybáře

„Existují i tak trochu jiní rybáři: rhybáři. Rhybaření (neboli phishing) je technika kyberzločinců, při které jsou rozesílány lákavé návnady (e-maily) ve snaze chytit na háček nějaký úlovek, nějakou oběť. Zprávy se snaží tvářit důvěryhodně a využívají různá loga a grafiku, aby uživatel získal pocit bezpečí. A po kliknutí na odkaz nebo přílohu se háček zasekne. Můžete být přesměrování na podvodné webové stránky, které se vydávají za stránky nějaké renomované organizace, a útočníci se z vás pokusí vylákat citlivé informace a přidat si vás mezi své úlovky. A Vy o tom nebudete vědět. Navíc může dojít k automatickému stažení škodlivého kódu do Vašeho počítače. Podobným útokům se těžko předchází, své o tom ví banky, pojišťovny, i další velké a malé organizace.“ (zdroj: 4).

Zdroje informací:
1) www.nase-voda.cz
2) www.cpkp.cz
3) svatky.centrum.cz
4) www.ceskaposta.cz
5) cs.wikipedia.org

Debata k článku 'Světový den rybářství - 27.6.2015 '

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz