Svišť horský, skotačení v ranním slunci

autor: Ondřej Prosický
Na začátku června jsem si konečně našel chvilku k intenzivnějšímu poznávání svišťů horských v Alpách. Při svých každoročních cestách za kozorožci je potkávám na horských loukách na hranici stromů a kamení vždy, ale nikdy nebyl čas se jim více věnovat. Jak je těch příležitostí před objektivem více, vždy si vyberu jen jednu, na kterou se soustředím. Bylo to tak i nyní. I když jsem měl v oblasti Grossglockneru štěstí i na kozorožce, nenechal jsem jimi u svišťů příliš rozptýlit.


Trpěliví svištíci pod horskými štíty

Sviští království pod nejvyšší horou Rakouska je snadno dostupné. Na rozlehlém parkovišti můžete zaparkovat přímo na dohled svišťů. Co se může jevit jako výhoda, má jeden zásadní nedostatek, těch dalších lidí je okolo parkoviště fakt moc. Díky nim mají sice svišti kratší útěkovou vzdálenost, ale čeho je moc, toho je příliš.

V nejexponovanějších částech dne skoro nejde vytvořit pohled, aby se svištěm nebyli obraze i lidi. Prostě, něco za něco. Snad jen slunečná rána před 9. hodinou, krátce po tom, co svišti vylezou do pomalu se oteplující louky s prosvětlenou rosou, jsou klidná a idylická. Později už je to masakr, tolik kontrastující s pustou alpskou divočinou, kterou vždy mívám na podzim v Itálii pod Gran Paradiso.

Podobně jako jsem psal o fotografování v Národním parku Manuel Antonio, fotografování snadné, ale divočina žádná...

Běhání, skotačení, kotouly a rvačky

To, že jsou svištíci na lidi zvyklí má pro fotografa výhodu, může tvořit. Nestane se, že vymyslíte nějakou nápaditou kompozici a než zmáčknete spoušť příležitost se rozplyne s útěkem sviště do bezpečí zemní nory. Pro sviště není problém k vám přijít v podstatě na dotek, čím více v klidu jste, tím pravděpodobnější to je. Jak budete chodit za nimi, budou před vámi odcházet - neutečou a neschovají se, jak jsem zvyklý z jiných částí Alp. Člověk pro ně není nebezpečí, jsou na něj zvyklí. I proto, že jim občas někdo přilepší mrkvičkou.

Nebyl tak problém použít širokoúhlý objektiv a ke svišťům přidat něco z okolních štítů Vysokých Taur. Na těch kopcích v pozadí sice mohlo být sněhu více a obloha vypadat dramatičtější, ale to je můj problém. Fotografování si užiji vždy, ale s výsledkem nejsem spokojený nikdy.

Další devizou svištích fotografickýh příležitostí byla jejich aktivita a to především u letošních mláďat. Běhání, skotačení, kotouly a rvačky. Stačilo si jen najít vhodný úhel pro fotku. Obzvlášť v momentě, kdy se ranní slunce konečně přehouplo přes ostrý sklaní hřeben měli v protisvětle souboje ten správný náboj.

Svišť horský je skutečně roztomilý společník pro fotografování.

Fotogalerie k článkuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailuSvišť horský - klikněte pro zobrazení detailu


autor:
Ondřej Prosický

datum vydání:
23. září 2015


Diskuze k článku „Svišť horský, skotačení v ranním slunci“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.