Hořec tolitovitý - Gentiana Asclepiadea L.

autor: Lenka Kadlíková
Hořec tolitovitý patří mezi naše nejznámější chráněné rostliny. Určitě ho znáte ze znaku Krkonošského národního parku.

třídadvouděložné - Rosopsida
řádhořcotvaré - Gentianales
čeleďhořcovité - Gentianaceae
rodhořec - Gentiana
druhhořec tolitovitý - Gentiana asclepiadea L.


Charakteristika

Hořec tolitovitý patří mezi naše nejznámější chráněné rostliny. Určitě ho znáte ze znaku Krkonošského národního parku. Lodyhu tvoří křižmostojně, střídavě postavené přisedlé listy vejcovitého. Krásné, pětičetné, modrofialové květy zvonkovitého tvaru vyrůstají v horní části lodyhy vždy v úžlabí listů. Na stinných místech je rostlina obloukovitě převislá. Na prosluněných místech můžeme vidět krásně vzpřímené lodyhy hořců. Málokdy se rostliny vyskytují samostatně. Vetšinou vytvářejí větší trsy. V naší přírodě můžeme spatřit také vzácnější bíle kvetoucí hořec tolitovitý. Hořce v květu určitě zastihnete pokud se na hory vydáte v letních měsících. Čili od června do září.

Rozšíření

Hořec se k nám rozšířil z hor střední a jižní Evropy, Pyrenejí a západních Karpat. V současné době se poměrně hojně vyskytuje na Hrubém jeseníku a Krkonoších. Jak z předchozích vět vyplývá, tato trvalka je charakteristická pro horské a podhorské oblasti. Ve velkých společenstvech roste na Rýchorách, v Modrém a Obřím dole. Můžeme ho vidět jak na okrajích vlhkých horských lesů tak i na prosluněných loukách třeba v okolí Rýchorky.

Ochrana

Podle zákona je celý rod gentiana, vyskytující se u nás, chráněn. Patří do něj stovky druhů, jmenujme alespoň některé naše druhy: hořec tečkovaný, křížatý, jarní, šumavský a podobně. Některé druhy rodu gentiana patří i do kategorie kriticky ohrožených druhů. Mezi tyto nejohroženější druhy řadíme třeba hořce jarního či tečkovaného.

Možné užití

Kořen hořce tolitovitého se s uspěchem přidává zejména do hořkých bilinných likérů. Některé druhy mají blahodárné účinky při žaludečních potížích.

český názevhořec tolitovitý
latinský názevGentiana Asclepiadea L.
hlavní znaky Výrazný zvonkovitý modrofialový květ, velké vejčité listy se souběžnou žilnatinou, střídavě přisedlé na stonku, roste vetšinou v trsech.
rozšíření Horské oblasti celé Evropy
doba květu VI - VIII
délka života trvalka
půda humózní
květ (četnost) pětičetný
plod (typ) tobolka
ochrana chráněna celá čeleď

zdroje:
http://rostliny.nikde.czautor:
datum vydání:
16. března 2004


Diskuze k článku „Hořec tolitovitý - Gentiana Asclepiadea L.“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!