Ve kmeni zimovali netopýři. Ohrozilo je kácení.

autor: Ing. Michala Jakubův
Leckde nyní probíhá kácení a prořezávky. Už na konci března totiž začíná tzv. vegetační období, kdy by se neměla kácet nelesní zeleň, protože na stromech a keřích například hnízdí ptáci. Nejen ty ale může kácení ohrozit a bohužel také nejen v období vegetace. Ošetřovatelé vlašimské zvířecí Záchranné stanice zasahovali u nálezu netopýrů v právě pokáceném kmeni.

„O víkendu při porážení stromu ve Zbořeném Kostelci vypadlo ze kmenu padesát netopýrů rezavých. Než jsme dorazili na místo, tak jich lesáci posbírali pět a ostatní ulítli. Jeden uhynul a čtyři máme v péči“, popisuje Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Většina lidí má netopýry spojené především s jeskyněmi anebo sklepy. Netopýři rezaví však k zimování běžně využívají dutiny stromů. Upadají zde do zimního spánku. Vyrušení netopýři, kteří včas nenajdou vhodnou náhradní dutinu, anebo jsou na zimovišti opakovaně často rušeni, uhynou v důsledku vyčerpání. V zimě totiž nemají co lovit.

„Už končí zima a netopýři se začínají probouzet. Odchycení netopýři přesto ještě zůstanou v naší Stanici. Vypustíme je, až budou venku příhodnější podmínky, aby si bezpečně našli nový úkryt. Přes zimu jsme pečovali o dalších 10 netopýrů vyrušených ze zimního spánku a ty také vypustíme nejdříve za měsíc,“ předpokládá Jaroslava Syslová.

Odhalit netopýry v dutinách stromů určených k pokácení není jednoduché. Je k tomu možné použít například mikrokameru. Tu ale nemá každý. Mnohdy jsou tak letouni odhaleni až v průběhu kácení anebo při odvětvování a rozřezávání kmene na menší části. Když už se tedy stane, že se při kácení na netopýry narazí, je potřeba neprodleně kontaktovat záchrannou stanici pro živočichy či organizace zabývající se speciálně ochranou těchto létajících savců.

„Telefonicky poradíme, jak s nalezenými netopýry v danou chvíli dle aktuálních podmínek počasí naložit. Odchyceným jedincům pak ve Stanici poskytneme náhradní zimoviště anebo potravu do doby, než je bude možné bezpečně vypustit. Zraněné jedince navíc ošetří naše veterinární lékařka,“ doplňuje paní Syslová.

Vlašimští ochránci se také podílejí na mapování výskytu netopýrů v několika vybraných lokalitách. Snaží se zároveň o osvětu veřejnosti, aby se o těchto nevšedních savcích dozvěděla více a zbavila se neopodstatněného strachu. Všechny druhy našich netopýrů jsou totiž dle zákona zvláště chráněni a zasluhují si naši pozornost.autor:
Ing. Michala Jakubův
Záchranná stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim

datum vydání:
10. března 2016


Diskuze k článku „Ve kmeni zimovali netopýři. Ohrozilo je kácení.“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!