Rýchory - vzácná květena a "prales" díky pastvě

Břehy potoka pokryté sejpy z těžby zdejšího zlata. Agrární valy z mezí a pastvin, které pohltil les. Zaniklá sudetská vesnice a nad ní začarovaný les. Kdysi se v něm pásly krávy, hrabalo listí na stelivo a těžilo každoročně dřevo. Zdejší pohádkově pokřivené kmeny stromů připomínají patagonské lesy s nothofagy. Tolkienovská krajina - Rýchorský prales, silný vítr a hustá mlha, z které se vynořují kmeny těch nejneuvěřitelnějších tvarů.

Rýchorské louky - klikněte pro zobrazení detailuRýchorské louky, autor: Jan Ježek, www.bohemiaorientalis.cz Rýchory jsou izolovaným hřebenem Krkonoš, který vybíhá daleko na východ až nad Žacléř. Největším lákadlem Rýchor je Dvorský les, který je též označován jako Rýchorský prales. I když se o pravý prales nejedná (ostatně ani slavný Žofínský a Boubínský prales nejsou pralesy), jde o jedno z nejatraktivnějších míst Krkonoš. Zdejší les rostoucí v nadmořské výšce kolem jednoho kilometru je proslavený zejména bizarně pokroucenými buky, jaké nikde jinde u nás nenajdeme.

Prales díky pastvě

3 - klikněte pro zobrazení detailu3, autor: Jan Ježek, www.bohemiaorientalis.cz V minulosti bylo pro Krkonoše typické velmi intenzivní budní hospodaření spojené s chovem obrovského množství skotu. Protože místní louky byly z větší části užívány hlavně na produkci sena pro dlouhé zimy, páslo se opravdu všude, kde to šlo. Tedy i v lese, pokud zrovna nešlo o smrkovou monokulturu. Na Rýchorách se tak ještě v devatenáctém století praktikovalo lesní pastevectví skotu, který na odrůstajících bucích okusoval mladé výhonky a deformoval je. Pokroucené kmeny pak byly těženy hlavně na palivové dřevo a Dvorský les byl tedy spíše jakousi intenzivně obhospodařovanou pařezinou. Při pařezinovém hospodaření jsou těženy kmeny stromů již po pár letech, aby se dřevo nemuselo štípat a z pravidelně obřezávaného kormusu pak obrážejí křivolaké výmladky. Až teprve po odsunu sudetských Němců začal les divočet a stromy odrůstat do výšky. Tyto stromy pak byly navíc vystaveny drsným klimatickým podmínkám a zdejší buky tak mají nezaměnitelný habitus typicky pokroucených kmenů vyrůstajících ze společného místa. Hořeček ladní - klikněte pro zobrazení detailuHořeček ladní
autor: Jan Ježek, www.bohemiaorientalis.cz

Botanické skvosty

Na bukový les pak na temenu hory navazuje velice hezká přírodní smrčina, která poblíž Rýchorské boudy přechází v krásné horské louky se smilkou a rozptýlenými smrky. Mezi botaniky jsou pak pojmem i dvě zdejší botanické rezervace – Rýchorská květnice a Sluneční stráň. Jedno z posledních míst u nás, kde ještě kvete sasanka narcisokvětá a hořeček ladní baltský. Sluneční stráň navíc slouží jako refugium pro chráněné rostliny přenášené při záchranných transferech a na jaře jsou zdejší fialové koberce prstnatců neopakovatelným zážitkem.

Turistické informace
GPS: N 50°39.60137', E 15°50.99453'
mapa
Ubytování a občerstvení: Rýchorská bouda

Turistické trasy:
Na Rýchory - na Rýchorskou boudu, se dostanete několika trasami, buď z Maršova (popsáno v článku níže), Svobody nad Úpou (ta je delší, ale mírnější) nebo Žacléře ta je podobně dlouhá jako ze Svobody, ale více do kopce. Lze jít i od pevnosti Stachelberk. Ze Žacléře vede na Rýchorskou boudu sice štěrková silnice, ale lokalita se nachází v 1 zóně Krnapu, takže nelze sem přijet bez povolení autem.

Fotogalerie k článkuZážitek z pohádkového lesa - Dvorský les - klikněte pro zobrazení detailuRýchorský prales – buky zkroucené do těch nejneobvyklejších tvarů - klikněte pro zobrazení detailuV Rýchorském pralese - klikněte pro zobrazení detailuOkraj Rýchorského pralesa - klikněte pro zobrazení detailuDvorský les - klikněte pro zobrazení detailuDvorský les - klikněte pro zobrazení detailuDvorský les - klikněte pro zobrazení detailuHořeček ladní - klikněte pro zobrazení detailuSasanka narcisokvětá - klikněte pro zobrazení detailuRýchorské louky - klikněte pro zobrazení detailu

Z Maršova na Rýchory a Rýchorskou naučnou stezkou

Debata k článku 'Rýchory - vzácná květena a "prales" díky pastvě '
vytisknout článekNejste si jisti významem některého odborného termínu v článku? Zkuste se poradit s naším slovníkem.

ReklamaVyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Stopy zvířat
Poznáte stopy zvířat?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 63%

Vyhledávání


Facebook

Tapety na plochu


tapeta Vlčí mák

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Webhosting, Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář, Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.