Vědci objevili obří mořskou houbu. Jde o nejstaršího živočicha na Zemi?

autor: Jiří Černý
Během výzkumů prováděných u Severozápadních havajských ostrovů dálkově řízené miniponorky narazily na mořskou houbu z rodiny Rossellidae, která je dlouhá 3,5 metru.

Nejenže tento pozoruhodný tvor je největší dosud popsanou mořskou houbou, ale současně aspiruje na titul nejstaršího živočicha této planety. Byl nafilmován 2100 metrů pod hladinou a může se pochlubit skutečně úctyhodnými rozměry (délka 3,5 m, výška 1,5 m a šířka 1,5 m).

„Nevíme přesně, jak je stará. Tyhle houby nemají věci jako letokruhy, které by mohly být použity pro odhad jejich věku,“ uvedl David Wagner z NOAA Papahānaumokuākea Marine National Monument.

Není však žádné tajemství, že většina organismů žijících v hlubinách oceánů roste velmi pomalým tempem. V mělčích vodách byly nalezeny mořské houby, jejichž věk přesahoval hranici 2300 let.

Dodejme, že až dosud patřil titul největší mořské houby kolonii Aphrocallistes vastus, objevené v roce 1887 nedaleko pobřeží západní Kanady (3,4 x 1,1 x 0,5 metru).



autor:
Jiří Černý

datum vydání:
31. května 2016


Diskuze k článku „Vědci objevili obří mořskou houbu. Jde o nejstaršího živočicha na Zemi?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.