Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Vědci zachytili proces zrození superbakterie

Odborníci z Harvard Medical School a Technion-Israel Institute of Technology uskutečnili fascinující evoluční experiment, během kterého vznikla mimořádně odolná bakterie Escherichia coli.

 - klikněte pro zobrazení detailu
Harvard Medical School

Vědci použili obří Petriho misku, ve které vytvořili několik pásů agaru s různě silným antibiotikem. Na „startu“ se nacházel čistý agar. Následoval pás s antibiotikem, jehož koncentrace poněkud převyšovala letální dávku, pás s desetinásobkem této dávky atd. „Cíl“ byl reprezentován pásem s tisícinásobnou dávkou antibiotika.

Poté na čistý agar vysadili bakterie E. coli a sledovali, co se bude dít.

Podle očekávání se relativně rychle objevili mutanti, kteří dokázali osídlovat oblasti s vyšší koncentrací antibiotik a předali tuto schopnost svým potomkům. Ti nejúspěšnější se nakonec dostali až na poslední pás, přičemž celý tento proces trval pouhých 10 dní!

(Video se přehraje po kliknutí na obraz. Zdroj: www.YouTube.com)

Pozorování mj. ukázala, že během přizpůsobování se antibiotiku bakterie rostly pomaleji. Jakmile se ale proti dané koncentraci staly dostatečně odolné, jejich tempo růstu se vrátilo k normálu. Bez zajímavosti není ani to, že nejúspěšnější mutanti se často nedokázali pohybovat tak rychle, jako méně rezistentní jedinci – takže do prostoru, o který jednotlivé vývoje linie „soutěžily“, dorazily později.

„Co jsme viděli, naznačuje, že v čele evoluce vždy nestojí nejodolnější mutanti. Někdy je favorizován ten, kdo se dokáže na místo dostat jako první,“ komentoval to hlavní autor studie Michael Baym.

Zdroj: Harvard Medical School

Debata k článku 'Vědci zachytili proces zrození superbakterie'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz