Nártouni se nacházejí na téže větvi evolučního stromu jako lidé

autor: Jiří Černý
Nová studie ukázala, že tito roztomilí primáti s velkýma očima jsou naši vzdálení příbuzní.

Nártouni budí zasloužený zájem biologů, protože jejich fyziologie, anatomie i stravovací návyky jsou poměrně unikátní. Mnozí se domnívají, že představují samostatnou skupinu, která se před miliony let oddělila od společného předka opic a lidoopů. Mají podobné zuby a čelisti jako poloopice (Strepsirrhini), ale podle očí a nosu byste je zařadili spíše k vyšším primátům (Haplorrhini), mezi něž patříme i my.

Genetici z University of Washington se tento taxonomický oříšek pokusili rozlousknout tím, že prozkoumali jejich genom – a dospěli k závěru, že správně je možnost B).

Vědci porovnali transpozony nártounů s transpozony komb, kotulů a lidí a zjistili, že se nejvíce podobají těm lidským a kotulím.

Inkriminovaná analýza rovněž odhalila 192 genů, které se u nártounů měnily výrazně odlišným tempem, než u jiných primátů. Právě tyto genetické rozdíly podle odborníků mohou být zodpovědné za již zmíněné velké oči nebo extrémně dlouhý nárt – tedy fyzické znaky, které jsou v rámci Haplorrhini jedinečné.

A aby toho nebylo málo, studium těchto genů by teoreticky mohlo přispět k lepšímu pochopení některých lidských onemocnění – což by samozřejmě bylo skvělé.

Zdroj: Nature Communications



autor:
Jiří Černý

datum vydání:
6. října 2016


Diskuze k článku „Nártouni se nacházejí na téže větvi evolučního stromu jako lidé“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.