Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Komu poslouží novela rostlinolékařského zákona?

Poslanecká sněmovna by se na své příští schůzi, která začíná 18. října, měla zabývat novelou rostlinolékařského zákona. Vláda ji schválila v polovině června. Novela by měla navázat na Směrnici č. 2009/128/ES přijatou Evropskou unií. Ta již byla do českého práva implementována pomocí novely zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči (novela č. 199/2012 Sb.) a novou vyhláškou č. 205/2012 Sb.

Postřik - klikněte pro zobrazení detailuPostřik Podle posudku bývalého děkana Právnické fakulty Univerzity Karlovy profesora Aleše Gerlocha je v původní evropské směrnici jasně uvedeno, že může-li zemědělec místo chemického postřiku pro ošetření rostlin a plodin použít látku vyrobenou na přírodní bázi, je povinen tak učinit. A jelikož v původní české novele 199 tato skutečnost nebyla zohledněna, mnozí ochránci životního prostředí si mysleli, že by nyní mohlo dojít k nápravě. V dostupném textu navrhovaných změn ale opět nic takového není! V §5 navrhované novely se lze dočíst: (1) Profesionální uživatel je povinen brát v úvahu veškeré dostupné metody ochrany rostlin a následně zavádět vhodná opatření, která lze z hospodářského a ekologického hlediska odůvodnit a která snižují či minimalizují rizika pro lidské zdraví nebo životní prostředí (dále jen „integrovaná ochrana rostlin“).

(2) Profesionální uživatel je při rozhodování o využití integrované ochrany rostlin povinen vždy zabezpečit optimální růst zdravých rostlin a zdravotní nezávadnost a kvalitu rostlinných produktů při co nejmenším narušení zemědělských ekosystémů a zvážit použití opatření integrované ochrany rostlin stanovených prováděcím právním předpisem. Takže o upřednostnění biologické ochrany před chemickou zde zase není ani slovo. A ve skutečnosti by stačila jedna věta o povinnosti dát nechemické ochraně jednoznačnou přednost. Nikoli ji nutně vždy používat, protože samozřejmě existují situace, kdy chemická varianta nemá alternativu.

Z výše uvedeného posudku prof. Gerlocha vyplývá, že cokoli bude v rozporu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 a Směrnicí č. 2009/128/ES bude neplatné a žalovatelné, neboť legislativa EU je nadřazena legislativě v tomto případě jednotlivých členských států. Pokud dojde ke schválení v této podobě, existuje možnost soudního napadení novely a náklady by v tomto případě nesl český stát.

Jelikož se výrobci chemických pesticidů v poslední době stále častěji ozývají, že jim nemalé ztráty působí černý trh s falzifikáty, dochází zde i k výraznému zpřísnění postihů za jejich používání u právnických osob. Takže nezbývá, než se ptát: Komu celá novela slouží a co je jejím cílem? Větší ochrana přírody a spotřebitele před pesticidy a jejich reziduy to nejspíš nebude… To si jen chemická lobby si může mnout ruce a tisíce tun jejích pesticidů budou dál zamořovat ekosystém.

Debata k článku 'Komu poslouží novela rostlinolékařského zákona?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz