Vybíjení sněžných levhartů stále pokračuje

autor: Jiří Černý
Nová studie ukázala, že lidé každoročně zabijí několik stovek těchto nádherných kočkovitých šelem. V přibližně polovině případů jsou pachateli farmáři, kteří irbisům mstí za jejich útoky na hospodářská zvířata.

Z informací zveřejněných TRAFFICem (mezinárodní síť monitorující obchod s volně žijícími živočichy) plyne, že navzdory přísnému zákazu jejich lovu – který platí v celkem dvanácti asijských státech – bylo od roku 2008 každoročně zabito odhadem 221 až 450 sněžných levhartů.

Asi polovinu z nich zastřelili farmáři, další se pak stali obětí pytláků nebo zahynuli v pastech nastražených na jiná zvířata (jeleny atd.).

Naopak dobrou zprávou je, že jejich kožešiny už se na černém trhu vyskytují v mnohem menším počtu než dříve. Například v roce 2011 byla v čínském městě Linxia zabavena pouze jedna (pro srovnání – v roce 2007 jich bylo 60).

Dodejme, že za jatečně upravené tělo sněžného levharta jsou někteří lidé ochotni zaplatit až 10 000 USD, tedy zhruba čtvrt miliónu Kč. Podle IUCN Red List of Threatened Species současná populace irbisů čítá zhruba 4,080 až 6,590 jedinců.

Zdroj: REUTERStémata článku:
autor:
datum vydání:
21. října 2016


Diskuze k článku „Vybíjení sněžných levhartů stále pokračuje“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!