Bonobové mají ve stáří podobné potíže se zrakem jako lidé

autor: Jiří Černý
Kdyby šimpanzi bonobo uměli číst, v pokročilém věku by si museli pořizovat brýle. Plyne to z nových vědeckých poznatků.

Odborníci z University of Kyoto zjistili, že i bonobové – jedni z našich nejbližších evolučních příbuzných – ve stáří rovněž trpí dalekozrakostí. A vyrovnávají se s tím pomocí toho stejného triku, jako my (tedy než se konečně odhodláme vyrazit k optikovi) – oddalují sledované předměty od svých očí.

Biologové pozorovali 14 bonobů ve věku 11 až 45 let. Zajímalo je především to, jak blízko u sebe zvířata sedí, když si vzájemně vybírají ze srsti klíšťata a jiné roztoče.

Závěr byl jednoznačný – tato vzdálenost se s postupujícím věkem exponenciálně zvyšuje. Lidoopi starší 40-ti let tak museli natahovat paže mnohem víc, než mladí jedinci

„Byli jsme překvapeni, že model odhalený u bonobů je nápadně podobný modelu moderních lidí. To naznačuje, že stárnutí očí se od časů posledního společného předka Pan-Homo příliš nezměnilo,“ komentoval to Heungjin Ryu z kjótského Primate Research Institute.

Tento handicap má samozřejmě negativní dopad na sociální život starých bonobů – čím hůře vidí, s tím menší pravděpodobností si je někdo vybere jako partnery ke groomingu.

Zdroj: Phys.org



autor:
Jiří Černý

datum vydání:
8. listopadu 2016


Diskuze k článku „Bonobové mají ve stáří podobné potíže se zrakem jako lidé“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.