Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Jestřábi při vyhledávání kořisti používají podobnou strategii jako lidé

Ornitologové z Haverford College a The College of New Jersey natočili unikátní video, které zachycuje jeřába lesního při lovu. A jeho analýza (plus analýzy dalších tematicky souvisejících nahrávek) přinesla zajímavé zjištění.

Jestřáb lesní - klikněte pro zobrazení detailuJestřáb lesní, autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org

Jestřábi, orli a další dravci jak známo disponují velice ostrým zrakem, který jim umožňuje vypátrat kořist. Pokud je budete delší dobu pozorovat, zjistíte, že se u nich střídají okamžiky, kdy rychle pohybují hlavou či očima (čemuž se říká „saccade“) a okamžiky, kdy je jejich pohled fixován na určitý bod.

Suzanne Amador Kaneovou z Haverford College a Michaela Ochse z The College of New Jersey zajímalo, jaké je matematické rozdělení intervalů mezi „saccades“. Aby to zjistili, mimo jiné připevnili na jestřába jménem Shinta miniaturní kameru, která po čas lovu zaznamenávala pohyby jeho hlavy.

Ukázalo se, že rozhodně nejde o pohyby pravidelné a předvídatelné – ptáci své chování průběžně mění na základě informací o okolním prostředí. Jednotlivé „saccades“ od sebe tedy dělí časové úseky, jejichž délku ovlivňuje to, zda jestřáb detekoval potenciální oběť.

Výše popsaná stochastická rozhodovací strategie se velmi podobá té, kterou používají během procesu vyhledávání lidé. S trochou nadsázky tak lze tvrdit, že jestřábi „uvažují podobně jako my“.

(Video se přehraje po kliknutí na obraz. Zdroj: www.YouTube.com)

Zdroj: Haverford College

Debata k článku 'Jestřábi při vyhledávání kořisti používají podobnou strategii jako lidé'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Šembera

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz