Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Vědci uskutečnili bizarní experiment, při kterém nechali papouška létat skrz lasery

Odborníci ze Stanford University se rozhodli, že rozšíří naše vědomosti o tom, jak létající zvířata vytvářejí potřebný vztlak. A tentokrát k tomu použili opravdu zajímavou metodu.

Papoušek Obi - klikněte pro zobrazení detailuPapoušek Obi

Papoušek jménem Obi byl nejprve vybaven speciálními brýlemi a následně se proletěl skrz pole laserů, které nasvěcovaly drobné aerosolové částice. Díky tomu vědci mohli zaznamenat pohyb těchto částic a tím i pohyby vzduchu vyvolané Obiho křídly.

Cílem dotyčné studie bylo porovnat často uváděné modely, které se snaží osvětlit, kolik vztlaku vygenerovaného ptákem (či jiným létajícím zvířatem) vychází z jejich brázdy.

„Zjistili jsme, že všechny tři modely, které jsme vyzkoušeli, jsou velmi nepřesné, protože vycházejí z předpokladů, které nutně nemusí být pravdivé,“ konstatovala její spoluautorka Diana Chin.

Výše zmíněné částice, rozvířené Obiho křídly, vytvořily dosud nejjasnější obraz brázdy zanechané letícím zvířetem. Předchozí měření predikovala, že víry, které dotyčné zvíře vygeneruje, zůstanou relativně „zmrazené v čase“ – stejně jako kondenzační pruhy vytvořené letadlem (než se rozptýlí). Toto měření však ukázalo, že pták víry dramatickým způsobem rozbije.

Doplňme, že získané poznatky by mohly být využity ke konstrukci ještě lepších létajících robotů a dronů. Nejprve je ovšem zapotřebí formulovat nový model.

(Video se přehraje po kliknutí na obraz. Zdroj: www.YouTube.com)

Zdroj: Stanford News

Debata k článku 'Vědci uskutečnili bizarní experiment, při kterém nechali papouška létat skrz lasery'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zima

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz