Vědci uskutečnili bizarní experiment, při kterém nechali papouška létat skrz lasery

autor: Jiří Černý
Odborníci ze Stanford University se rozhodli, že rozšíří naše vědomosti o tom, jak létající zvířata vytvářejí potřebný vztlak. A tentokrát k tomu použili opravdu zajímavou metodu.

Papoušek jménem Obi byl nejprve vybaven speciálními brýlemi a následně se proletěl skrz pole laserů, které nasvěcovaly drobné aerosolové částice. Díky tomu vědci mohli zaznamenat pohyb těchto částic a tím i pohyby vzduchu vyvolané Obiho křídly.

Cílem dotyčné studie bylo porovnat často uváděné modely, které se snaží osvětlit, kolik vztlaku vygenerovaného ptákem (či jiným létajícím zvířatem) vychází z jejich brázdy.

„Zjistili jsme, že všechny tři modely, které jsme vyzkoušeli, jsou velmi nepřesné, protože vycházejí z předpokladů, které nutně nemusí být pravdivé,“ konstatovala její spoluautorka Diana Chin.

Výše zmíněné částice, rozvířené Obiho křídly, vytvořily dosud nejjasnější obraz brázdy zanechané letícím zvířetem. Předchozí měření predikovala, že víry, které dotyčné zvíře vygeneruje, zůstanou relativně „zmrazené v čase“ – stejně jako kondenzační pruhy vytvořené letadlem (než se rozptýlí). Toto měření však ukázalo, že pták víry dramatickým způsobem rozbije.

Doplňme, že získané poznatky by mohly být využity ke konstrukci ještě lepších létajících robotů a dronů. Nejprve je ovšem zapotřebí formulovat nový model.

Zdroj: Stanford Newstémata článku:
autor:
datum vydání:
6. prosince 2016


Diskuze k článku „Vědci uskutečnili bizarní experiment, při kterém nechali papouška létat skrz lasery“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!