Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

V Mexiku hodlají přivádět na svět děti, které budou mít tři rodiče

V dubnu letošního roku se jistému jordánskému páru narodil syn, který měl nikoliv dva, ale hned tři „biologické rodiče“. A další takové děti už jsou na cestě.

In vitro fertilizace (IVF) - klikněte pro zobrazení detailuIn vitro fertilizace (IVF) Přestože zdravý selský rozum říká, že něco takového dost dobře není možné, skutečně se to svým způsobem děje. Začali s tím v mexickém New Hope Fertility Center, kde před časem vyzkoušeli značně kontroverzní techniku umělého oplodnění. Ta využívá DNA tří různých lidí.

Hlavním smyslem je, aby dítě netrpělo genetickými chorobami způsobovanými vadnými mitochondriemi, které se dědí z matčiny strany. Dotyčné organely jsou proto nahrazeny těmi, jež pocházejí z buněk zdravého ženského dárce. Mitochondrie však obsahují i DNA – a ta se v rámci tohoto procesu samozřejmě přenese rovněž. S trochou nadsázky tak lze tvrdit, že miminko má tři biologické rodiče.

Analýza tkání chlapce, který byl „počat“ výše popsanou cestou, ukázala, že drtivou většinu jeho mitochondrií mu předal dárce. V jeho buňkách se sice vyskytují i mitochondrie se škodlivými mutacemi, ale naštěstí pouze v relativně bezvýznamném množství.

„Tato technika poprvé v lidské historii vytvořila zdravého živého člověka ze dvou rekombinovaných vajíček společně s jednou spermií,“ komentoval to chirurg John Zhang, který průkopnický zákrok provedl.

Odborníci z New Hope Fertility Center jsou svým úspěchem natolik nadšeni, že na první polovinu roku 2017 těchto umělých oplodnění naplánovali hned 20. A to zdaleka není všechno – podle prestižního magazínu Nature už jedno proběhlo i v Číně. New Scientist zase informoval o dvou případech na Ukrajině, kde prý inkriminovaná metoda (v mírně modifikované formě) pomohla překonat neplodnost.

Taky jste tak zvědaví, co bude následovat příště?

Debata k článku 'V Mexiku hodlají přivádět na svět děti, které budou mít tři rodiče'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zima

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz