Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Vlk se po více než dvou stech letech usadil v Krušných horách

autor: Mgr. Jana Hájková
Až doteď to byly spíše jen dohady. Nyní ale mají ochránci přírody díky fotopasti jasno. Nad Chomutovem se zabydlela celá smečka vlků. Mělo by jít přibližně o minimálně 3-4 člennou skupinu (nejsou si zcela jisti jedním starším, mohutnějším samcem), přičemž ale zatím není jasné, zda se nerozrostla ještě i o mláďata a případně kolik jich je.

Od poloviny minulého roku se spekulovalo o jejich tamějším výskytu. Ale jelikož nebyly věrohodné důkazy, nebyl si nikdo jistý. Lidé na procházkách, myslivci na obchůzkách a posedech, ochránci přírody i lesníci při práci v lese pozorovali stopy a slýchávali vytí. Jistotu přinesla až fotografie pořízená fotopastí. Výskyt této psovité šelmy byl potvrzen i na německé straně hor. U nás se pohybují mezi Přísečnicí, Výsluním a Novou Vsí.

„Dobové záznamy mluví o posledním uloveném kusu v roce 1825, jejich počet se ale začal rapidně snižovat už na konci osmnáctého století. Za vyhubením vlka stál jednak cílený lov a nemalou měrou přispěla také industrializace, která šelmu připravila o přirozené prostředí.“ (zdroj: 1) Vlka mohou pozorovat ve výběhu návštěvníci chomutovského Zooparku. Ani ve volné přírodě se však lidé nemusejí bát, že by jim tato šelma ublížila. Díky muflonům, daňkům, jelenům a srnkám mají vlci o potravu postaráno. Navíc jsou to od přírody plachá zvířata, ještě více nežli lišky.

Zdroj: 1) chomutovsky.denik.cz

autor:
Mgr. Jana Hájková

datum vydání:
12. ledna 2017


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Debata k článku Vlk se po více než dvou stech letech usadil v Krušných horách


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: