Polibek smrti: Jedem prý jako první disponovali savci

autor: Jiří Černý
Savci nejspíš byli prvními zvířaty na světě, která získala schopnost produkovat jed. Plyne to z poznatků odborníků z University of the Witwatersrand v Jihoafrické republice.

Julien Benoit a jeho kolegové z Institutu pro paleontologický výzkum na University of the Witwatersrand provedli důkladnou analýzu fosilních lebek therapsida známého jako Euchambersia a dospěli k velice zajímavému zjištění. Tento poruhodný tvor, který žil před zhruba 260 miliony let, dokázal zabíjet jedem.

„Jde o první důkaz nejstaršího jedovatého savce, jaký se kdy našel. Ještě překvapivější ovšem je, že nejde zrovna o druh, u kterého bychom něco takového očekávali,“ konstatoval Benoit a dodal:

„V současnosti jsou jedovatým kousnutím notoričti známí hadi, ale jejich fosilní záznam mizí v hlubinách geologických časů, asi před 167 miliony let... takže Euchambersia vyvinul jed 100 miliónů let předtím, než se první had vůbec narodil.“

Euchambersia měl kruhovou, širokou a hlubokou fossu (mezeru v lebce), v níž se nacházely jedové žlázy. Ty byly sítí kostnatých drážek a kanálků spojeny s ústy a špičáky.

Vědci rovněž odhalili dosud nepopsané zuby – dva řezáky s dochovanými korunkami a dvojici velkých špičáků – s ostrým hřbetem. „Takový hrbolatý chrup mohl usnadňovat vstřikování jedu do kořisti,“ uvedl Benoit.

Na rozdíl zmijí či třeba kober, které svůj jed do kořisti injektují aktivně – pomocí jehlicovitých drážek v zubech– tomuto therapsidovi jed proudil přímo do úst a do jeho obětí se tedy dostával pasivně (rýhami na vnějších stranách špičáků).

Zdroj: University of the Witwatersrandtémata článku:
autor:
datum vydání:
14. února 2017


Diskuze k článku „Polibek smrti: Jedem prý jako první disponovali savci“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!