Prostě pro dobrý pocit…

autor: Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
Jen za uplynulý měsíc přijali ošetřovatelé vlašimské zvířecí záchranné stanice 126 živočichů! Tento měsíc zatím počet ošetřených zvířat přesáhl číslici 40. Do toho ošetřovatelé řeší řadu dotazů po telefonu, zpracovávají povinnou administrativu a nesmí zanedbávat také údržbu stanice. Vítají proto pomoc veřejnosti.

"Dostávají se k nám nyní především poštolky, kosi, drozdi, nejrůznější pěvci, rorýsi a vlaštovky, srnčata. Také jsme přijali ale například ledňáčka říčního, vydru říční, žlunu zelenou anebo netopýry a ježky," uvádí výčet některých pacientů Petr Švingr ze Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Na přelomu jara a léta bývá každoročně v záchranné stanici velký nápor díky mláďatům a také díky tomu, že lidé častěji vyráží do přírody a tak je větší šance, že naleznou divoké zvíře v nesnázích. Ošetřovatelé proto častěji žádají nálezce o spolupráci a dovoz zvířete, anebo o delší sečkání do doby jejich příjezdu.

"Oblast působnosti je velká. Jedním pohotovostním autem proto není možné být na místě do pěti minut. Výjezdy řadíme podle jejich akutnosti a nálezcům radíme jak postupovat, když na nás musí čekat. Když nálezci nespolupracují, je například bohužel zcela zbytečné jet na místo nálezu zraněného zvířete, u kterého odmítnou počkat anebo jej nezajistí proti odběhnutí," popisuje Petr Švingr.

Kromě vlastní iniciativy a uvědomělosti nálezců ošetřovatelům výrazně pomáhají také praktikanti a dobrovolníci. Ti z pravidla zajišťují část péče o zvířata ve stanici a také se podílí na neméně důležitém úklidu a údržbě.

"Děkujeme také všem, kteří nás podporují finančně či darem materiálu či krmení. Nafta, krmení a veterinární ošetření něco stojí. Jsme nezisková organizace a bez sponzorů bychom nezvládli dlouhodobě fungovat. Stačí přitom přispět i pomocí dms či vhozením pár drobných do kasičky sbírky Zvíře v nouzi, umístěné v ParaZOO," vyzývá veřejnost k zapojení se do činnosti stanice i touto nepřímou cestou mladý ochranář. Odměnou za vlastní iniciativu v pomoci zvířatům vám zůstane dobrý pocit. Když se navíc léčení vydaří, může vám jej umocnit vypuštění zvířete zpět do přírody. To proto, že i díky vám dostane toto zvíře druhou šanci. Jednoho vypouštění se můžete zúčastnit například hned ve čtvrtek 13. června v 19 hodin. Symbolicky přímo u sochy Naděje v prostorách Rehabilitačního ústavu Kladruby ošetřovatelé stanice navrátí do přírody puštíka obecného a kalouse ušatého.autor:
datum vydání:
12. července 2017


Diskuze k článku „Prostě pro dobrý pocit…“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!