Podívejte se na úžasné záběry, které natočili tučňáci!

autor: Jiří Černý
Vědci se rozhodli uskutečnit zajímavý pokus. Připnuli tučňákům oslím na hřbety miniaturní kamery a pak je nechali jít si po svých.

Díky tomuto experimentu se poprvé podařilo zachytit pobřežní volání tučňáků oslích. A vyšlo najevo, že tato jejich vokální komunikace je spjatá spíše s vytvářením skupin, než se shromažďováním potravy či interakcí s nejbližšími sousedy.

Analýza pořízených záběrů rovněž ukázala, že tito tučňáci po volání uskutečňují kratší ponory a plavou do jiných oblastí – což naznačuje, že jejich pobřežní vokalizace mohou sloužit k různým účelům.

„Tučňáci tráví v oceánu spoustu času, ale to jak komunikují u moře je zatím nedostatečně pochopeno,“ komentoval to Won Young Lee z Korea Polar Research v rozhovoru pro ScienceAlert. „Co nás překvapilo, bylo to, že se zdá jako by využívali pobřežní volání k přilákání dalších jedinců.“

Odborníci zjistili, že skoro polovina tučňáků se do jedné minuty od zaznění volání zformovala do skupin. Jednotlivé vokalizace se vzájemně lišily svou délkou i frekvencí a značně připomínaly kontaktní volání zaznamenané u tučňáků brýlových (Spheniscus demersus). Při hledání potravy ve skupině žádné známky vokální interakce mezi tučňáky zjištěny nebyly.

Pokud jde o již zmíněné kratší ponory, ty jsou pravděpodobně důsledkem toho, že volání vyžaduje energii – takže tučňáci pak mají sníženou hladinu kyslíku.

Vzhledem k tomu, že výzkum bude pokračovat, se můžeme těšit na další fascinující videa. „Nevíme, proč tito tučňáci volání vytvářejí nebo jak tato volání rozpoznávají na otevřeném oceánu,“ uved Lee. „Máme podezření, že hlasová komunikace zahrnuje i další mechanismy.“

Zdroj: ScienceAlert, Fotografie: Won Young Lee



témata článku:
autor:
datum vydání:
18. srpna 2017


Diskuze k článku „Podívejte se na úžasné záběry, které natočili tučňáci!“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!