Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Podívejte se na úžasné záběry, které natočili tučňáci!

Vědci se rozhodli uskutečnit zajímavý pokus. Připnuli tučňákům oslím na hřbety miniaturní kamery a pak je nechali jít si po svých.

 - klikněte pro zobrazení detailu

Díky tomuto experimentu se poprvé podařilo zachytit pobřežní volání tučňáků oslích. A vyšlo najevo, že tato jejich vokální komunikace je spjatá spíše s vytvářením skupin, než se shromažďováním potravy či interakcí s nejbližšími sousedy.

Analýza pořízených záběrů rovněž ukázala, že tito tučňáci po volání uskutečňují kratší ponory a plavou do jiných oblastí – což naznačuje, že jejich pobřežní vokalizace mohou sloužit k různým účelům.

„Tučňáci tráví v oceánu spoustu času, ale to jak komunikují u moře je zatím nedostatečně pochopeno,“ komentoval to Won Young Lee z Korea Polar Research v rozhovoru pro ScienceAlert. „Co nás překvapilo, bylo to, že se zdá jako by využívali pobřežní volání k přilákání dalších jedinců.“

(Zdroj: www.YouTube.com)

Odborníci zjistili, že skoro polovina tučňáků se do jedné minuty od zaznění volání zformovala do skupin. Jednotlivé vokalizace se vzájemně lišily svou délkou i frekvencí a značně připomínaly kontaktní volání zaznamenané u tučňáků brýlových (Spheniscus demersus). Při hledání potravy ve skupině žádné známky vokální interakce mezi tučňáky zjištěny nebyly.

Pokud jde o již zmíněné kratší ponory, ty jsou pravděpodobně důsledkem toho, že volání vyžaduje energii – takže tučňáci pak mají sníženou hladinu kyslíku.

Vzhledem k tomu, že výzkum bude pokračovat, se můžeme těšit na další fascinující videa. „Nevíme, proč tito tučňáci volání vytvářejí nebo jak tato volání rozpoznávají na otevřeném oceánu,“ uved Lee. „Máme podezření, že hlasová komunikace zahrnuje i další mechanismy.“

Zdroj: ScienceAlert, Fotografie: Won Young Lee

Debata k článku 'Podívejte se na úžasné záběry, které natočili tučňáci!'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz