Technika CRISPR byla poprvé využita k dramatické změně barvy květu

autor: Jiří Černý
Vědci pomocí techniky CRISPR narušili jeden jediný gen rostliny Ipomoea nil. Výsledek je ohromující.

Ipomoea nil je povijnice, která za normálních okolností kvete fialově. Jenže japonští odborníci se to rozhodli změnit. Zaměřili se proto na odpovídající gen… a po cca 12ti měsících práce získali rostliny kvetoucí bíle.

„Pokud jde o změny barvy květů u vyšších rostlin pomocí techniky CRISPR/Cas9, podle našeho názoru je tato zpráva první,“ uvedli.

Ipomoea nil byla pro dotyčný experiment vybrána především proto, že nějakou dobu už je součástí japonského National BioResource Project (NBRP). To mj. znamená, že disponujeme spoustou užitečných informací o její DNA.

Členové týmu se zaměřili na gen kódující DFR-B (dihydroflavonol-4-reduktázu-B), zodpovědnou za tvorbu barevného pigmentu antokyaninu. Jakmile ho opatrně „vypnuli“, květy zbělaly, aniž došlo k jakémukoliv ovlivnění zbytku rostliny.

Následná analýza neprokázala žádné mutace v sousedních genech, což je důkazem toho, že CRISPR/Cas9 představuje opravdu extrémně přesný nástroj.

„Úspěšné výsledky této studie usnadní úpravu barev a tvarů květů cílenou mutagenezí u Ipomoea nil i dalších okrasných květin či zeleniny,“ uzavřeli badatelé.

Zdroj: University of Tsukuba



autor:
Jiří Černý

datum vydání:
13. září 2017


Diskuze k článku „Technika CRISPR byla poprvé využita k dramatické změně barvy květu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.