S mapováním Velkého bariérového útesu pomáhá i umělá inteligence

autor: Jiří Černý
Velký bariérový útes sice v posledních letech postihlo rozsáhlé bělení, ale stále žije. A jeho stav je zapotřebí průběžně sledovat.

Odborníci z Queensland University of Technology (QUT) a Australian Institute for Marine Science (AIMS) proto usilovně vyvíjejí nové technologie, které by mapování Velkého bariérového útesu usnadnily.

QUT je mj. známa tím, že se hodně zaměřuje na oblast bezpilotních leteckých systémů – tedy dronů. Ty díky strojovému učení mohou útes monitorovat rychle a efektivně.

„Učíme systém jak pozorovat a klasifikovat různé úrovně bělení,“ uvedl jeden z badatelů Felipe Gonzalez. „Létání ve výšce 60 metrů nad vodou nám poskytuje prostorové rozlišení 9,2 centimetru na pixel, což je dle našich zjištění více než dostatečný detail k detekci a sledování jednotlivých korálů a stupně jejich vybělení.“

Připomeňme, že Velký bariérový útes je dlouhý zhruba 2300 kilometrů a sestává z cca 3000 individuálních útesů – takže identifikace vybělených či jinak poškozených korálů představuje poměrně náročný úkol. Drony sice pokryjí velkou oblast a poskytnou vědcům spoustu dat, ovšem ta je zapotřebí analyzovat. A právě tady se dostává ke slovu umělá inteligence.

„Budujeme systém umělé inteligence, který zpracovává data tak, že identifikuje a kategorizuje různé 'hyperspektrální otisky prstů' objektů na záběrech,“ vysvětlil Gonzalez.

„Každý objekt vydává jedinečný hyperspektrální podpis, jako otisk prstu... Jednotlivé kolonie korálů vydávají různé hyperspektrální podpisy, protože se mění úroveň vybělení, takže v průběhu času je možné tyto změny u jednotlivých korálů sledovat,“ dodal.

Zdroj: QUT, Fotografie: Kyle Taylor, CC BY 2.0



témata článku:
autor:
datum vydání:
3. října 2017


Diskuze k článku „S mapováním Velkého bariérového útesu pomáhá i umělá inteligence“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!