Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

S mapováním Velkého bariérového útesu pomáhá i umělá inteligence

Velký bariérový útes sice v posledních letech postihlo rozsáhlé bělení, ale stále žije. A jeho stav je zapotřebí průběžně sledovat.

 - klikněte pro zobrazení detailu

Odborníci z Queensland University of Technology (QUT) a Australian Institute for Marine Science (AIMS) proto usilovně vyvíjejí nové technologie, které by mapování Velkého bariérového útesu usnadnily.

QUT je mj. známa tím, že se hodně zaměřuje na oblast bezpilotních leteckých systémů – tedy dronů. Ty díky strojovému učení mohou útes monitorovat rychle a efektivně.

„Učíme systém jak pozorovat a klasifikovat různé úrovně bělení,“ uvedl jeden z badatelů Felipe Gonzalez. „Létání ve výšce 60 metrů nad vodou nám poskytuje prostorové rozlišení 9,2 centimetru na pixel, což je dle našich zjištění více než dostatečný detail k detekci a sledování jednotlivých korálů a stupně jejich vybělení.“

(Zdroj: www.YouTube.com)

Připomeňme, že Velký bariérový útes je dlouhý zhruba 2300 kilometrů a sestává z cca 3000 individuálních útesů – takže identifikace vybělených či jinak poškozených korálů představuje poměrně náročný úkol. Drony sice pokryjí velkou oblast a poskytnou vědcům spoustu dat, ovšem ta je zapotřebí analyzovat. A právě tady se dostává ke slovu umělá inteligence.

„Budujeme systém umělé inteligence, který zpracovává data tak, že identifikuje a kategorizuje různé 'hyperspektrální otisky prstů' objektů na záběrech,“ vysvětlil Gonzalez.

„Každý objekt vydává jedinečný hyperspektrální podpis, jako otisk prstu... Jednotlivé kolonie korálů vydávají různé hyperspektrální podpisy, protože se mění úroveň vybělení, takže v průběhu času je možné tyto změny u jednotlivých korálů sledovat,“ dodal.

Zdroj: QUT, Fotografie: Kyle Taylor, CC BY 2.0

Debata k článku 'S mapováním Velkého bariérového útesu pomáhá i umělá inteligence'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz