Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Přemýšlíte, když nakupujete?

O původu produktů na našem potravinovém trhu většina spotřebitelů příliš neuvažuje. Důležitá je především cena. Jen někdo při výběru zohledňuje domácí výrobky. Jestliže je cenový rozdíl dvou srovnatelných produktů významný, hlavním rozhodovacím faktorem je právě cena. Z dlouhodobého hlediska bohužel naše rozhodnutí vždy správná být nemusí.

Vezměme si za příklad třeba taková jablka. U nich spotřebitel vybírá hodně i podle vzhledu. Proč kupovat domácí jablka, když chemicky ošetřená a dotovaná z Unie vypadají lépe a jsou i levnější? Naše podvědomí a konečné rozhodnutí může také hodně ovlivnit reklama (známé 'akce' - cenové nabídky nejen supermarketů). Cena, vzhled a reklamní masáž prodávají zboží a nad domácími zemědělci se mávne rukou - prostě nedokáží konkurovat, je to jejich problém. Naše zemědělství se nevyplácí a z pohledu spotřebitele je zbytečné.

Zatímco se spotřebitel rozhoduje stále podle stejných kritérií, tím, kdo tu nakonec rozhoduje, je někdo úplně jiný. O ceně prostřednictvím dotací a celních nařízení rozhodují politici, o prodejnosti pak ekonomové. Tato vláda (moc) je realizována různými nařízeními a penězi (kapitálem). Osud brazilských pralesů a domácí krajiny je tak ve lhostejném světě zpečetěn. Je výhodné zničit prales pro produkci levného kuřecího masa? Stříkat jablka, aby lépe vypadala; byla zdravější? Dopravovat zbytečné tuny zboží často nešetrnou silniční dopravou, když místní produkce dokáže naše potřeby uspokojit také (a potažmo řeší i problém nezaměstnanosti). Proti osudu českého venkova a pralesů se obvykle ozve jen několik ochranářů. Často ale s přinejmenším podivným způsobem prezentace.

Je jen otázkou, do jaké míry je náš život naplněn, co je výsledkem snažení našich politiků a ekonomů. Život v demokracii nám naštěstí dává možnost volby, diskuse, vlastních zodpovědných rozhodnutí a možnost apelu na politiku našich vládců. Používejme rozum a ne lhostejnost.

Debata k článku 'Přemýšlíte, když nakupujete?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz