Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

5 přírodních divů Japonska, které stojí za návštěvu

Japonsko je zemí krásy a harmonie. Každoročně do ostrovní země zavítá přes 30 milionů turistů, kteří lační spatřit krásy místní architektury, prozkoumat kulturní odlišnosti a nechat svou mysl a tělo prostoupit všudypřítomnou historií.

Japonsko ovšem není pouze přehlídkou divů dob minulých, které nám zanechaly minulé generace. Země vycházejícího slunce se může pyšnit také spoustou přírodních úkazů, o nichž se lidské vynalézavosti a píli může jenom zdát.

Velký vodopád v Nači

Vodopády Nači - klikněte pro zobrazení detailuVodopády Nači Jedním z prvků původního japonského náboženství šintó je, že všechny přírodní útvary kolem nás obývají rozličná božstva, a proto by lidé měli přírodu, jejíž jsou nedílnou součástí, uctívat a chránit. Nejinak tomu je i v případě vodopádu v Nači, který se nachází na poloostrově Kii v prefektuře Wakajama.

Tento 133 metrů vysoký a 13 metrů široký vodopád patří k nejkrásnějším v Japonsku a v roce 2004 se mu dostalo i mezinárodního uznání, když byl spolu s dalšími památkami na poloostrově Kii zapsán na seznam UNESCO. Jak už jsme naznačili, vodopád v Nači byl po staletí uctívanou přírodní památkou, a i proto se v jeho okolí nachází několik buddhistických chrámů a šintoistických svatyň, které jsou přístupné veřejnosti a odkud se návštěvníkům nabízí panoramatický výhled na okolní přírodu.

Rokle Takačiho

Za dalším divem japonské přírody se přesuneme na ostrov Kjúšú, kde se v prefektuře Mijazaki nachází úzká rokle Takačiho, kterou do čedičových skal během milionů let vytesala svým mocným proudem řeka Gokase. Ta se mimochodem může stát vaším průvodcem roklí, jelikož jednou z možností, jak prozkoumat rokli Takačiho, je projížďka na vypůjčené loďce. Hladina řeky je poklidná a trasa vás zavede například i k 17 metrů vysokému vodopádu Minai no taki. Pokud ovšem preferujete spíše chůzi, můžete zvolit stezku vedoucí podél rokle až k svatyni Takačiho, odkud budete mít dobrý výhled na „dračí zuby“ připomínající čedičové útvary. Samotná svatyně je spojena s bohyní slunce Amaterasu, která patří k nejdůležitějším božstvům japonské mytologie.

TIP: Vydejte se za poznáním a vyberte si zájezd do Japonska . Zažijete místní kulturu na vlastní kůži a poznáte celou řadu přírodních památek. Zájezd To nejlepší z Japonska na 9 dní pořídíte od 36 890 Kč.

Pekelné údolí Džigokudani na Hokkaidu

Jak mnozí z vás dobře ví, Japonsko je zemí sopek. Díky vysoké sopečné aktivitě se po celé zemi vytvořilo mnoho míst, kde na zemský povrch vyvěrají sirné proudy, horká bahenní jezírka a skrze různé větší i menší otvory v zemi unikají gejzíry horké vody a páry. Těmto místům se v japonštině říká džigokudani čili pekelné údolí.

Jedno takové pekelné údolí se nachází i na ostrově Hokkaidó poblíž městečka Noboribecu. Pekelné údolí v Noboribecu sice není tak populární jako to v Jamanouči, které proslavily koupající se sněžné opice, ale zážitek nabízí minimálně rovnocenný.

Ideálním obdobím pro návštěvu Noboribecu je podzim, kdy návštěvníci ocení výhody celoročně teplé říčky Ojunumagawy. Nechat prohřát unavené nohy v horké vodě a kochat se okolní pestrobarevnou přírodou pod dohledem všudypřítomných skulptur místních démonů je vskutku neobyčejný zážitek.

Jeskyně Akijošidó

Pokud se někdy vydáte do prefektury Jamaguči k náhorní plošině Akijošidai, zjistíte, že rozlehlé krasové jeskyně nejsou výsadou pouze Jižní Moravy. Vápencová jeskyně Akijošido ukrývající se v podzemí poblíž města Mine je vstupní branou do 10 km dlouhého a až 80 metrů vysokého jeskynního komplexu, který byl vytvořen před více než 300 miliony lety.

Pro návštěvníky je zpřístupněn asi kilometrový úsek, který je přehlídkou nejrůznějších vápencových útvarů, krápníků, podzemních vodopádů a krásných kobaltově modrých přírodních bazénů. Odvážlivci z řad návštěvníků si za příplatek 300 jenů mohou vychutnat výhled na jeskyni z malého přírodního balkónu, k němuž vede kluzká cesta, při jejímž zdolávání není radno polevit na ostražitosti.

Ostrov Jakušima

Yakushima 1 - klikněte pro zobrazení detailuYakushima 1 Na závěr se vrátíme zpět na ostrov Kjúšú, respektive na přilehlý ostrůvek Jakušima, jenž správně spadá pod prefekturu Kagošima. Jakušima je jedním z posledních kousků přírody, jejichž návštěva vás přenese zpátky v čase do dob, kdy člověk o své nadvládě na Zemí mohl pouze snít. Yakushima 2 - klikněte pro zobrazení detailuYakushima 2

Tento subtropický ostrov je takřka celý pokryt hustým cedrovým pralesem, jehož nejstarší části poprvé spatřily sluneční svit již před 7000 lety. Přidáme-li k tomu specifickou faunu, která se zde vyvíjela v naprosté izolaci a svou menší tělesnou stavbou připomíná jakési trpasličí kopie zvířat z pevniny, snadno pochopíme, proč byl ostrov v roce 1993 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Debata k článku '5 přírodních divů Japonska, které stojí za návštěvu'

Reklama

Vyhledávání


Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.