5 přírodních divů Japonska, které stojí za návštěvu

autor: Jakub Martinec
Japonsko je zemí krásy a harmonie. Každoročně do ostrovní země zavítá přes 30 milionů turistů, kteří lační spatřit krásy místní architektury, prozkoumat kulturní odlišnosti a nechat svou mysl a tělo prostoupit všudypřítomnou historií.

Japonsko ovšem není pouze přehlídkou divů dob minulých, které nám zanechaly minulé generace. Země vycházejícího slunce se může pyšnit také spoustou přírodních úkazů, o nichž se lidské vynalézavosti a píli může jenom zdát.

Velký vodopád v Nači

Jedním z prvků původního japonského náboženství šintó je, že všechny přírodní útvary kolem nás obývají rozličná božstva, a proto by lidé měli přírodu, jejíž jsou nedílnou součástí, uctívat a chránit. Nejinak tomu je i v případě vodopádu v Nači, který se nachází na poloostrově Kii v prefektuře Wakajama.

Tento 133 metrů vysoký a 13 metrů široký vodopád patří k nejkrásnějším v Japonsku a v roce 2004 se mu dostalo i mezinárodního uznání, když byl spolu s dalšími památkami na poloostrově Kii zapsán na seznam UNESCO. Jak už jsme naznačili, vodopád v Nači byl po staletí uctívanou přírodní památkou, a i proto se v jeho okolí nachází několik buddhistických chrámů a šintoistických svatyň, které jsou přístupné veřejnosti a odkud se návštěvníkům nabízí panoramatický výhled na okolní přírodu.

Rokle Takačiho

Za dalším divem japonské přírody se přesuneme na ostrov Kjúšú, kde se v prefektuře Mijazaki nachází úzká rokle Takačiho, kterou do čedičových skal během milionů let vytesala svým mocným proudem řeka Gokase. Ta se mimochodem může stát vaším průvodcem roklí, jelikož jednou z možností, jak prozkoumat rokli Takačiho, je projížďka na vypůjčené loďce. Hladina řeky je poklidná a trasa vás zavede například i k 17 metrů vysokému vodopádu Minai no taki. Pokud ovšem preferujete spíše chůzi, můžete zvolit stezku vedoucí podél rokle až k svatyni Takačiho, odkud budete mít dobrý výhled na „dračí zuby“ připomínající čedičové útvary. Samotná svatyně je spojena s bohyní slunce Amaterasu, která patří k nejdůležitějším božstvům japonské mytologie.

TIP: Vydejte se za poznáním a vyberte si zájezd do Japonska . Zažijete místní kulturu na vlastní kůži a poznáte celou řadu přírodních památek. Zájezd To nejlepší z Japonska na 9 dní pořídíte od 36 890 Kč.

Pekelné údolí Džigokudani na Hokkaidu

Jak mnozí z vás dobře ví, Japonsko je zemí sopek. Díky vysoké sopečné aktivitě se po celé zemi vytvořilo mnoho míst, kde na zemský povrch vyvěrají sirné proudy, horká bahenní jezírka a skrze různé větší i menší otvory v zemi unikají gejzíry horké vody a páry. Těmto místům se v japonštině říká džigokudani čili pekelné údolí.

Jedno takové pekelné údolí se nachází i na ostrově Hokkaidó poblíž městečka Noboribecu. Pekelné údolí v Noboribecu sice není tak populární jako to v Jamanouči, které proslavily koupající se sněžné opice, ale zážitek nabízí minimálně rovnocenný.

Ideálním obdobím pro návštěvu Noboribecu je podzim, kdy návštěvníci ocení výhody celoročně teplé říčky Ojunumagawy. Nechat prohřát unavené nohy v horké vodě a kochat se okolní pestrobarevnou přírodou pod dohledem všudypřítomných skulptur místních démonů je vskutku neobyčejný zážitek.

Jeskyně Akijošidó

Pokud se někdy vydáte do prefektury Jamaguči k náhorní plošině Akijošidai, zjistíte, že rozlehlé krasové jeskyně nejsou výsadou pouze Jižní Moravy. Vápencová jeskyně Akijošido ukrývající se v podzemí poblíž města Mine je vstupní branou do 10 km dlouhého a až 80 metrů vysokého jeskynního komplexu, který byl vytvořen před více než 300 miliony lety.

Pro návštěvníky je zpřístupněn asi kilometrový úsek, který je přehlídkou nejrůznějších vápencových útvarů, krápníků, podzemních vodopádů a krásných kobaltově modrých přírodních bazénů. Odvážlivci z řad návštěvníků si za příplatek 300 jenů mohou vychutnat výhled na jeskyni z malého přírodního balkónu, k němuž vede kluzká cesta, při jejímž zdolávání není radno polevit na ostražitosti.

Ostrov Jakušima

Na závěr se vrátíme zpět na ostrov Kjúšú, respektive na přilehlý ostrůvek Jakušima, jenž správně spadá pod prefekturu Kagošima. Jakušima je jedním z posledních kousků přírody, jejichž návštěva vás přenese zpátky v čase do dob, kdy člověk o své nadvládě na Zemí mohl pouze snít.

Tento subtropický ostrov je takřka celý pokryt hustým cedrovým pralesem, jehož nejstarší části poprvé spatřily sluneční svit již před 7000 lety. Přidáme-li k tomu specifickou faunu, která se zde vyvíjela v naprosté izolaci a svou menší tělesnou stavbou připomíná jakési trpasličí kopie zvířat z pevniny, snadno pochopíme, proč byl ostrov v roce 1993 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.



autor:
Jakub Martinec

datum vydání:
10. listopadu 2019


Diskuze k článku „5 přírodních divů Japonska, které stojí za návštěvu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!