Proč politici mlčí i k další nezákonnosti při stavbě dálnice D8?

autor: Petr Němec
Aby nás tiše a nenápadně umlčeli?

Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR) porušilo při výstavbě dálnice D8 zákon o zadávání veřejných zakázek. Na základě vlastního šetření konstatoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS),že ŘSD ČR při zadání výstavby hraničního mostu na dálnici D8 nerespektovalo doporučení výběrové komise ani vlastní kritéria pro přidělování zakázek. ÚOHS udělil ŘSD ČR legrační pokutu cca 630 tisíc korun.

Výstavba dálnice z Prahy do Drážďan je ale doslova promořená systematickým porušováním nejrůznějších zákonů, na které opakovaně upozorňuje občanské sdružení Děti Země. Aktivistům posléze dalo zapravdu šetření ombudsmana Motejla i nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu ČR. Politici, které jindy dokáže do ruda rozpálit jedno kritické slůvko v projevu oponenta, nezákonnosti při výstavbě dálnice D8 ignorují. Ve vzácné shodě všechny parlamentní politické strany.

Prezident Klaus a čestný předseda ODS jsou zaneprázdněni varováními před zrůdností aktivistů žádajících pomoc hladovějícím Afričanům a sepisováním výzev k destrukci Evropské unie. Socdemáckého premiéra Paroubka (ČSSD) zaměstnává dementování vlastních výroků o nepotřebnosti penzijní reformy. Politiky US-DEU zřejmě vyčerpává přemýšlení o tom, čím by se tak mohli pohodlně živit po příštích volbách. Komunisty tíží americké nespravedlnosti vůči režimu kubánského diktátora Castra. Lidovci zachraňují rodinu tím, že upírají práva homosexuálům, i kdy lidovecký ministr Ambrozek se mlčky a nedobrovolně dálnicí D8 zabývat musí. Chystá se znovu vydat výjimku, která má zlegalizovat likvidaci přírodních klenotů Českého středohoří. Už ji sice jednou vydal, ale krajský soud mu ji z podnětu aktivistů Dětí Země zrušil jako nezákonnou (.

Většinu otrlých Čechů nezákonnosti spojené se stavbou dálnice nechávají v klidu. Málokdo si uvědomuje, 6e se dálnice staví na sekeru. Jen na cancourek Dé Osmičky z Trmic ke státní hranici si stát vypůjčil 12 miliard korun od Evropské investiční banky (EIB), kde nás za tučný plat reprezentuje exministr financí ODS Pilip. Návrh zákona o přijetí úvěru od EIB na stavbu úseku dálnice D8-807 (Trmice státní hranice) přijala koaliční vláda ČSSD/KDU/US-DEU v květnu 2004 usnesením číslo 499. Politici ODS, jindy zuřivě obviňující vládu z nezodpovědného zadlu6ování státu, tehdy mlčeli. A mlčí i dnes.

Chtěl jsem článek skončit konstatováním, že nemlčí jen Děti Země, které zvažují podání podnětu EIB k prošetření oprávněnosti čerpání získaného úvěru. Ale pak jsem zjistil, že se našlo 7 statečných, kteří také nemlčí. Sedm poslanců ODS, ČSSD a KSČM se rozhodlo problém vyřešit. Podali návrh zákona, který má veřejnosti zabránit, aby mohla kontrolovat postup orgánů veřejné správy, hlavně stavebních úřadů. Pregnantně smysl návrhu vysvětlil právník Pavel Franc: "Jde o snahu zajistit, aby orgány veřejné správy mohly beztrestně postupovat v rozporu se zákony. Aktivní veřejnost má příliš často pravdu a tak je třeba ji umlčet."

A kdo je ta sedmička statečných, kteří se nám všem rozhodli zavřít hubu? Jsou to:

Vlastimil Aubrecht (ČSSD)
Hana Orgoníková (ČSSD)
Even Snítilý (ČSSD)
Lubomír Suk (ODS)
Miroslav Pátek (ODS)
Oldřich Vojíř (ODS)
Květoslava Čeli3ová (KSČM)

Už za necelý rok půjdeme k volbám. Určitě bychom neměli jejich jména zapomenout až se budeme rozhodovat o tom, čí lístek vhodíme do urny.autor:
datum vydání:
27. července 2005


Diskuze k článku „Proč politici mlčí i k další nezákonnosti při stavbě dálnice D8?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!