Flying over Natura 2000 - novinky 2

autor: Lenka Kadlíková
Je pátek a tak Vás již tradičně seznamujeme s vývojem projektu Flying over Natura 2000, který si dal za úkol více prozkoumat tah čápů černých na zimoviště a přiblížit nám evropské lokality zapsané do Natura 2000.

22.9.

Dalibor v Africe

Kromě Elišky se včera, tedy ve středu 21.9., objevil v Africe i Dalibor, který přeletěl Gibraltar a stal se tak čtvrtým sledovaným čápem, který dosáhl černého kontinentu. Ve stejný den se k těmto čtyřem rychlíkům přidali ještě dva, belgická Mathilde a lucemburský Lou.

Naopak cestovat se příliš nechce Koppánymu z Maďarska, na hnízdišti setrvává i francouzský čáp Josephine. Již delší dobu na jedné lokalitě pobývají ještě další čtyři ptáci. Doufejme, že se umoudří a vyrazí včas, aby je nezastihla na cestě, pro ně nebezpečná, zima.

23.9.

První sledovaný čáp v oblasti zimovišť

Vítězem v závodě, kdo první dosáhne zimovišť, vyhrála španělská Esperanza, která se pohybuje v oblasti Mauritánie. Tato země je charakteristická svým tropickým Saharským podnebím. Na jihu země, kolem řeky Senegal je však poměrně úrodná savana, na které se nachází severní část zimovišť tažných ptáků. Právě v této oblasti se nyní nachází Esperanza. Nejen z ornitologického hlediska je významný národní park Arguin Bank.

Dnes již má Afrika další dva hosty. Jsou jimi dva lotyšští opeřenci s batůžky, Maija a Varis.

Na cestu do zimovistě se v posledních hodinách konečně vydal i Maďarský Koppány. Pomocí tohoto odkazu si můžete pustit pohlednici z jeho hnízdiště. Další lokalitou, kterou Vám dnes obrazově představíme, je jeden z nejvýznamnějších Evropských národních parků v Doňaně. Právě v této lokalitě se nyní nachází belgický Philippe.

26.9.

Polovina ptáků již je v Africe

Těmi co přibyly jsou francouzský Dany a lucemburský Julien. Při pohledu na západní cestu lze říci, že Esperanza pokračuje dále do Senegalu a nacházela se na stejném místě, kde byla sledována před lety známá čápice Kristýna. Espartero se v Mauretánii stočil na východ a nyní letí směrem na Mali a možná Nigérii. Nigérie byla zimovištěm dalšího hrdiny Odysey a to Jakuba, který však dosáhl tohoto území po východní cestě.

Na východě se stále více přibližují zimovištím lotyšští ptáci. Zajímavý je tah estonského Jaaka, který neletěl do Afriky přes Bospor či Dardanely, ale přes Kavkaz.

A kde jsou naši, čeští čápi? Eliška ve střední Mauritánii, Dalibor v jihozápadním Alžírsku a Tomáš v jižní Sýrii. Česko-francouzský Claude v jižním Španělsku.

28.9.

První opeřenec s batůžkem dosáhl svého zimoviště

Kdo jiný než Esperanza. Z její cesty je pozoruhodný zejména její návrat od řeky Felémé zpět do Mauretánie, kde se nyní zdržuje, podobně jako v devadesátých letech třeba Kryštof.

Kromě prvního dosažení zimoviště tu mám ještě jednu zajímavost, tentokráte z východní cesty. Původně otálející a pozvolna letící maďarský Koppány, uletěl za poslední den 550 km. Nezvolil tradiční cestu přes Bospor a Dardanely, ale přes Marmarské moře a již je v Asii.

Ale zpět na západ k našim čápům. Dalibor v tyto dny přelétá Saharu. Podobně jako lucemburský Loua ho však z ideální cesty odvál silnější vítr a oba ptáci si tak přidali nějaké ty kilometry navic. Česko-francouzský Claude se již blíží k Giblartaru a co nevidět bude také v Africe. Tomáš je nyní v Jordánsku.

Nakonec bych Vás ráda upozornila na jednu novinku na webu www.rozhlas.cz/flyingover, kterou je animace cest všech čápů.



autor:
datum vydání:
30. září 2005


Diskuze k článku „Flying over Natura 2000 - novinky 2“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!