Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Sýkorka koňadra - poznáte její zpěv?

autor: Petr Kadlík
Respektive, myslíte si, že Vám před okny zpívá stejně jak jste se to učili ještě na táboře / přírodovědném kroužku / ve skautu / v pionýru (nehodící se škrtněte :-)?

Zdánlivě nesmyslná otázka. Samozřejmě že zpívají pořád stejně! Ale to je právě na vědě to krásné a fascinující. Na zcela obyčejné otázky dokáže dát naprosto nečekané odpovědi. Stejně jako na tuto.

Sýkorku koňadru (latinsky Parus major) zná asi každý, je to v Česku běžně rozšířený ptáček. Je hojně rozšířen i v Nizozemsku, kde na jedné z univerzit probíhal výzkum zpěvu těchto ptáků. Dá se tedy předpokládat, že výsledky holandského výzkumu budou platné i u nás.

Zjistilo se, že se sýkorky v podstatě chovají podobně jako například lidé s mobilem. Pokud telefonujeme v tichu domova, mluvíme do něj potichu. Když nám ale někdo zavolá na ulici nebo dokonce v autobuse, automaticky začneme mluvit nahlas aby nás bylo slyšet. Někdy to znamená i to, že nám hlas přeskočí do jiné, vyšší tóniny. Protože když budeme mluvit normálně potichu, sebecitlivější mikrofon náš hlas přes okolní hluk nemusí zaznamenat. A koňadry se chovají stejně.

Pokud jsou na ve svém přirozeném prostředí v lese, zpívají tak jak jste se to pravděpodobně někdy učili. Ptáci se ale stali častými, byť z hlediska památkářů zajisté nevítanými, obyvateli našich měst. A ve městech je hluk. Hluk čím dál větší. Lidé zvyklí se v něm pohybovat ho už ani nevnímají. Sýkorky se ukázali jako chytří ptáci a dokázali se také přizpůsobit. Stejně jako lidé s mobilem - prostě začali 'víc řvát'. Když lákají samičku nebo jen hlasem vyznačují své teritorium, zpívají ve vyšších tónech než je pro ně přirozené. Vysoké tóny se totiž neztrácejí v okolním 'ruchu velkoměsta' a jsou tedy pro komunikaci mezi jednotlivými sýkorkami efektivnější. Zajímavé je, že vyšším tónem zpívají i když je náhodou umlkne hluk a je ticho. Pravděpodobně si na ty vyšší tóny zvykli natolik, že jsou pro ně přirozené.

Otázkou, kterou to všechno ale vyvolává je - jak se to ti ptáci mohli naučit? Vždyť přece každé malé dítě ví, že zvířata se řídí pouze instinkty a reflexy. Nemají na to ani dost vyvinutý mozek. Nebo že by to bylo trošku jinak? Ale o zajímavých otázkách kolem ptačích mozků zase někdy příště...

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
9. dubna 2004


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.