Jaký vybrat vánoční stromek

autor: Lenka Kadlíková
Včera vyšel článek na téma Vánoce a příroda, ve kterém autor píše i o volbě vánočního stromek. Ráda bych na tento odstavec zareagovala. Tato volba z hlediska dopadu na přírodu totiž podle mě není zdaleka tak jednoznačná...

Jak autor správně píše: "Na otázku, jaký stromek je k přírodě nejšetrnější není jednoduché odpovědět". Živý řezaný stromek pochází většinou z prořezávky v lese, nebo ze školek stromků určených přímo na vánoční trh. Pokud bychom to posuzovali pouze podle tohoto hlediska, tak je to jak píše Tonda Lágner ve svém včerejším článku: "V této fázi je samozřejmě méně zatěžující stromek přírodní." Má pravdu i v tom, že živý stromek vám déle než měsíc sloužit nebude a umělý vydrží několik let.

"Řezaný živý stromek každoročně zatěžuje prostředí tím, že se musí dopravit na místo, pořezat a zlikvidovat. Umělý se dopraví na místo a zůstane tam. V dalších letech tedy nezatěžuje prostředí dopravou," tam už to tak jednoduché nebude.

Nedokážu odhadnout co je šetrnější z hlediska výroby. U řezaných školkových stromků musíme brát v úvahu několik let lidské práce, než stromek vyroste do požadované výšky, vodu na závlahu (včetně energie), hnojiva, mnohde syntetická, ochranu proti škůdcům a chorobám, spotřebu energií či paliv při kácení (pokud se to nedělá klasickou pilou). U prořezávek lze říci to, že jsou nutné, protože nahuštěné náletové stromky nemají dostatek prostoru pro růst. Proč je tedy nevyužít a nenabídnout je lidem na Vánoce? Zde přichází v úvahu opět lidská práce, paliva a oleje do motorové pily a také ekonomika (získat velké množství stromků na vánoční trh prořezem je náročnější - a tedy dražší než ze školky).

U umělého stromku je nutné vzít v úvahu to, že je vyroben z plastů, mnohdy recyklovaných. O plastech je známo, že jejich výroba velmi zatěžuje ŽP. Nedokážu však odhadnout, zda v konečném výsledku bude negativní vliv výroby jednoho takového to stromku vyšší či nižší než v případě živého. Průmyslově vyráběné umělé stromky se totiž vyrábí v ohromných sériích, což velmi snižuje náklady a vliv jednotlivých kusů na životní prostředí. Zde je nutné brát v úvahu výrobu samotných plastů, jejich případnou recyklaci, včetně několikeré přepravy, znečištění vody mnohdy nebezpečnými látkami, z toho vyplývající ze všech hledisek nákladné čištění této vody, lidskou práci, energie...

Umělé stromky se vyrábějí, jako dnes už většina zboží, někde v Asii, takže doprava stromku je tedy mnohem delší. Nehledě na to, že živý strom budou převážet automobily, kdežto z Asie je dopraví letadla, která mnohem více zatěžují životní prostředí. (Na druhou stranu vy povezete jeden strom, nákladní automobil několik desíte, ale letadlo stovky najednou a zátěž na jeden stromek může být nižší).

Jednoznačné plus má podle mě živý řezaný stromek při likvidaci. Pokud zlikvidujeme spálením přírodní stromek, vznikne to co při táboráku. Pokud stromek odložíte u popelnice a technické služby ho odvezou někam do spalovny, kde dosahují dokonalého spalování, věřte, že z něj zbude podstatě jen oxid uhličitý a voda. Na skládce vydrží také mnohem kratší dobu než umělý a to, co z něj zůstane, je pro přírodu prakticky neškodné. To ovšem neplatí v případě, že na stromku zůstanou ty oblíbené a podle mě naprosto nevkusné lesklé celofánové třásně nebo plastové či kovové háčky na ozdoby. V tom případě přijde ekologičnost likvidace živého řezaného stromku vniveč.

Pokud spálíme plastový umělý stromek doma v kotli na tuhá paliva, zaděláváme si na pořádné zdravotní problémy. Jestliže se starého stromku zbavíme tím, že ho odhodíme do směsného odpadu, musíme počítat s tím, že se dostane na skládku a tam zůstane pěkných pár let. Pokud ho odhodíme do plastů, je naděje, že se o něj postarají firmy zpracovávající plasty a vznikne z něj nový výrobek.

Kromě řezaného živého nebo umělého stromku existuje ještě jedna možnost, která si získává čím dál větší oblibu. Živý stromek v květináči. Toto řešení je ideální pro rodiny žijící v rodinném domku se zahradou, kam mohou stromek vysadit. Pokud chcete aby stromek Vánoce přežil, je nutné ho nechat v teplé místnosti jen jeden, dva dny a potom ho dát ven a vysadit. Pokud nemáte zahradu, je dobré se zeptat prodavače, jestli se ve vašem okolí nebude organizovat vysazování takovýchto stromků přímo v lese.

Nechci tady říkat, jestli je to tak správně či nikoli, ale já preferuji živý řezaný stromek s tradičními slaměnými ozdobami, kořením a doma sušeným ovocem už jen pro to, že voní a dokresluje tak atmosféru Vánoc...



autor:
datum vydání:
15. prosince 2005


Diskuze k článku „Jaký vybrat vánoční stromek“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!