Odhalení - novinky 6

autor: Lenka Kadlíková
Moja je s velkou pravděpodobností kluk. Ukázaly to první testy DNA. Ještě se čeká na výsledky druhých testů z jiné laboratoře.


Co se dělo v pavilonu

Hierarchie

Zdá se, že není dobré dělat rychlé závěry. Nedávno jsme uvedli, že vůdčí samicí je Shinda, za ní Kamba a třetí Kijivu. Richard si své místo vůdčího stříbrohřbetého samce udržel. O minulém víkendu jsme však zjistili, že tato hierarchie nemusí být ještě konečná. Richard zůstává, ale mění se vztahy mezi dámami. Kamba se sblížila s Mojou, čímž si získala náklonnost Kijivu. To ovšem nebylo hned, dříve nesla Kijivu kontakt Moji s Kambou se značnou nevolí. O víkendu jste však mohli být svědky her Kamby s Mojou a Kijivu to s ledovým klidem pozorovala. Shinda se tedy ocitla bez opory. Uvidíme jak to bude pokračovat dál.

Švédský stůl
Tento týden se v pavilonu odehrál další pokus s jídlem. Ošetřovatelé gorilám na přepravku naservílovali pro gorily známou zeleninu a vedle toho třeba zázvor, či sladké a fialové brambory nebo chřest, což nikdy neviděli. Moderátor Petr se před sklem v gorilím pavilonu začal těmito neznámými laskominami krmit a gorily ho sledovaly. Úkolem tohoto pokusu bylo zjistit, jak moc se gorily 'opičí'. Vrhnou se nejdříve na známé věci, nebo na novoty, které viděly u Petra? Nejdřív se na přepravku vrhnul Richard. Ten zabavil hodně známých věcí a bramboru. Jedna z dam se vrhla na zázvor, Moja urvala kus chřestu (ten ji však Kijivu sebrala). Shinda zázvor ochutnala, a znechuceně zahodila. Ani chřest nesklidil úspěch.

Přijde v létě den "D"

Jak jsme již avízovali, Kamba má mít o Vánocích své dny. Napětí mezi námi by se dalo krájet. Bude mít Richard o Kambu zájem? Spáří ji? Zabřezne Kamba? Pokud ano, v létě (zhruba po 250 dnech) můžeme očekávat další gorilí mládě v Čechách.

Televize
Jak budou gorily reagovat na program v televizi? Bude je to vůbec zajímat? Budou schopné si programy přepínat? Tyto otázky si tým Odhalení položil ve chvíli, kdy pan Frynta přišel s nápadem dát do pavilonu gorilám televizi. Problém byl s tím, kam dát ovladač. Kdyby se gorilám dal klasický ovladač, asi si dokážete představit jak dlouho by vydržel. Ovladač byl tedy zabudován do těžkého pařezu, na kterém jsou umístěna tři tlačítka různých barev. V příštích dnech se dozvíme, jak se gorilám podaří si uvědomit provázanost televize s ovladačem.

Hlasování

Otázka č.7 - Kdo je největší komediant v pavilonu
Podle diváků je největší komediant Kijivu, v těsném závěsu s rozdílem dvou procent je Richard, následuje Shinda a nejmenším komediantem je Kamba. Samozřejmě když nepočítáme Moju, která by to nejspíše vyhrála na plné čáře.

Aktuální otázka zní: Která z goril je nejšikovnější?

Své hlasy posílejte na číslo 9033306 SMS ve tvaru:
Pro Richarda: HRA GR A
Pro Kijivu: HRA GR B
Pro Shindu HRA GR C
Pro Kambu HRA GR D

Z každé zaslané SMS účastník soutěže přispěje na záchranu goril ve volné přírodě a navíc má možnost získat tričko se speciálním znakem Odhalení.

Další informace

Moja - Holka nebo kluk?

Po tom, co byly odeslány záběry Moji do odborných pracovišť po celém světě a nevrátily se stoprocentní výsledky, proběhl první test DNA. Nejprve byl z lahve na pití odebrán vzorek tkáně Richarda a Kijivu. Podaly se ji naprosto čisté, ještě nepoužité lahve, ze kterých se napily a vrátily je nám. Potom se podařilo odebrat i vzorek Moji a to z jejich zad. Výsledky z první laboratoře ukazují, že je to kluk. Nyní netrpělivě čekáme na výsledky z druhé laborky.

Upevňování pozice v gorilí tlupě
O tom, jak se posiluje a udržuje pozice v rodině lidoopů a lidí si povídal Martin Smrčeki s etologem Janem Havlíčkem:

Pane doktore, jak se tvoří hierarchie ve skupině primátů?
To samozřejmě záleží na tom, o jaký druh primátů jde, ale většinou se hierarchie utvoří poměrně záhy, a to na základě buďto hrozeb, nebo dokonce nějakých agresivních konfliktů. Ale ve chvíli, kdy je hierarchie vytvořená, dochází ke konfliktům spíše méně a vztahy jsou udržovány právě jenom na základě hrozeb. Ti níže postavení sami vědí, že nemá cenu se snažit usurpovat právo třeba k přístupu ke žrádlu těm silnějším, a proto raději odejdou.

Já když se na ty gorily dívám, tak mezi samicemi dochází k vzájemnému pošťuchování, které ale nikdy nepřekročí určitou hranici. Vždycky zasáhne Richard, samice profackuje a rozežene je. Můžeme to považovat za normální běžné chování v gorilí rodině?
Určitě to není nic patologického. Samec, který je vládcem harému, se sám snaží udržovat určitý sociální smír. Pokud by k těm potyčkám docházelo v nějaké větší míře, tak se snaží udělat pořádek.

Jak se vlastně určuje, který samec je nejsilnější? Je to jenom otázka hrubé síly nebo hraje nějakou roli i vzhled?
Nevím, jestli přímo vzhled, co se týká třeba tváře, ale určitě celková mohutnost může rozhodovat o tom, jestli si nějaký cizí samec dovolí to, aby se snažil třeba proniknout do skupiny, kterou už vlastní samec jiný. V podstatě je to na úrovni síly, u goril určitě.

A u jiných primátů to funguje jinak?
Především u šimpanzů hraje docela významnou roli schopnost vytvářet koalice, nebo jakási vynalézavost, což je pak obdobné jako u lidí, kde ve většině případů nemusí hrát ta hrubá fyzická síla tu nejdůležitější roli.

Využívají primáti ještě nějaké jiné triky k získání dominance, než jen svůj vlastní vzhled?
Právě u šimpanzů je docela důležitá vynalézavost. Byl popsán případ jednoho samce, který zjistil, že bušení do starých plechových barelů vydává poměrně značný hluk a začal to využívat při předvádění se mezi ostatními samci. Ukázalo se, že to má docela zásadní efekt a šikovný šimpanz začal velmi záhy stoupat v hierarchii mezi ostatními samci.

U lidí je hierarchie také důležitá. Jakým způsobem si člověk pomáhá k získání dominance a vyššího postavení?
To samozřejmě záleží jednak kontextuálně a jednak pak v rámci toho, v jaké se pohybujeme společnosti. Samozřejmě jsou určité segmenty i v naší společnosti, kdy i hrubá fyzická síla může být tím převažujícím faktorem. Ale pak je důležité asi ve většině jiných segmentů společnosti jakási schopnost sociálně ovlivňovat jiné a ta může i z určitého pohledu být viděna jako určitá manipulace. Nemusí to být vždycky schopnost ovlivňovat, ale i manipulovat.

Hraje u lidí nějakou roli jejich oblečení?
Určitě ano, u nás, podobně jako u goril, dochází k tendenci zvětšovat svůj objem při potenciálně konfliktních situacích, zvláště mezi muži. Pomáháme si vytahováním ramen, ale také třeba formou oblečení, takže u celé řady armád bylo velmi oblíbené například vytváření mohutných ramenních vycpávek, které zvětšují objem těla. Velmi známé jsou také ramenní tyče u kozáckých jezdců.

Lidé často využívají deodoranty. Je vůně a pach i u goril důležitá ve vzájemné komunikaci?
Bohužel je třeba říct, že o gorilách a jejich vůni v podstatě není nic známo. Jeden z těch důvodů může být poznatek, že u vyšších primátů obecně je nejdůležitějším smyslem zrak, a tím pádem čichová komunikace hraje v podstatě zanedbatelnou roli. Je ale možné, že i pach u goril bude hrát roli v komunikaci, nicméně studie se na to prostě nesoustředily, nezabývaly se tím. Podobná situace byla až donedávna u člověka. Tolik, kolik věnuje člověk prostředků a času, aby měnil nebo nějakým způsobem produkoval jinou vůni, tak asi čichová komunikace velmi zásadní roli hraje.

Můžeme naše postavení na žebříčku v lidské společnosti zvýšit tím, že budeme chodit do posilovny, budeme mít velká ramena a vypracované svaly, pomůže nám tento vzhled k vyššího postavení?
Záleží, v jaké společnosti budete žít. Ale zajímavé je fakt, že když byly prováděny studie, které se zabývaly fyzickou přitažlivostí těla, tak se ukazuje, že atletická, svalnatá postava u muže je považována za atraktivní. Nicméně pokud byly ženám předkládány obrázky kulturistů, tak velmi klesala jejich atraktivita v podstatě na úroveň a možná i níže než byli jedinci nesportovně vypadající nebo vyhublí.

Sledujte gorilyautor:
datum vydání:
23. prosince 2005


Diskuze k článku „Odhalení - novinky 6“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!