Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kontroverzní GM hormon vynesl univerzitě 100 milionů dolarů

autor: Linda Nová
Kalifornská univerzita získá od firmy Monsanto 100 milionů dolarů jako kompenzace za to, že stáhla svou žalobu na porušování patentových práv ke kontroverznímu hormonu.

Monsanto ohlásilo dohodu s univerzitou v den, kdy žalobu měl projednávat soud v San Francisku. Univerzita od Monsanta kromě kompenzace za porušování patentových práv bude dostávat dalších 17 let nejméně 5 milionů dolarů ročně jako podíl ze zisku z prodeje hormonu, který byl vyroben metodami genové manipulace (GM).

Růstový hormon pro hovězí dobytek (rBGH, recombinant Bovine Growth Hormon) firma Monsanto prodává pod jménem POSILAC. Injekcí se vstřikuje do těla dojeným kravám během laktace pro zvýšení produkce mléka. Komerční použití rBGH schválila v roce 1993 americká agentura pro potraviny (U. S. FDA) a Monsanto začalo GM hormon prodávat v roce 1994.

V České republice i ve všech dalších státech EU je používaní rBGH zakázáno, a to na základě rozsáhlé studie z roku 1999 vzhledem k vyššímu riziku onemocnění rakovinou u spotřebitelů mléka ovlivněného GM hormonem. Ze stejných důvodů protestují proti GM hormonu i americké organizace na ochranu spotřebitelů jako Consumers Union. Varují před zvýšením rizika vzniku rakoviny prsu u žen a rakoviny prostaty u mužů, kteří konzumují mléko krav vystavených hormonálnímu dopingu v podobě rBGH.

V minulosti byl odpor amerických spotřebitelů vůči GM hormonu tak velký, že si firma Monsanto najala public relation (PR) agenturu Burson-Marsteller, která běžně zastupuje různé diktátorské režimy nebo firmy ničící životní prostředí. Úkolem PR agentury bylo zastrašit odpůrce GM hormonu a zlomit odpor veřejnosti proti rBGH. PR agentura pro Monsanto založila virtulální organizaci Národní mléčná rada (National Dairy Board), která ihned začala používání GM hormonu veřejně propagovat a tvářila se, že s Monsantem ani PR agenturou nemá nic společného. Na radu PR agentury také Monsanto přestalo GM hormon označovat jako rBGH (lidé slovo hormon vnímali negativně) a začalo používat veřejnosti méně srozumitelný název - hovězí somatotropin (Bovine Somatotropin, BST).

Odsouzeníhodným způsobem se však Monsanto zachovalo hlavně k právu spotřebitelů na informace a na svobodnou volbu toho, co si chtějí koupit. V rámci kampaně proti odpůrcům hormonálně ovlivněného mléka Monsanto systematicky žalovalo zemědělce, potravinářské firmy i obchodníky, kteří své mléčné výrobky označovali - "bez použití rBGH".Monsanto dokonce žalovalo i stát Vermont, který jako první stát americké federace oficiálně zavedl značení mléka, aby se spotřebitelé v obchodě mohli vybrat, zda chtějí "hormonální"mléko nebo čisté. Výsledkem zastrašovací kampaně Monsanta je to, že v USA dnes každá čtvrtá až pátá dojnice dostává kontroverzní GM hormon.

Monsanto tedy dosáhlo s GM hormonem prokazatelného ekonomického úspěchu a ani 100 milionů vyplacených univerzitě pro něj není problém. A lékaři si můžou dále klást otázku, proč stoupa výskyt rakoviny prsu a prostaty.

Zpracováno z materiálů:
Consumers Union
Reuters
Assiciated Press
San Francisco Chronicle

autor:
Linda Nová
email: lindano@seznam.cz

datum vydání:
22. března 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.