Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Firma Nissui lov velryb ukončí, i když obrat z prodeje velrybího masa přesáhl 50 mil. dolarů

autor: Linda Nová
Druhá největší japonská rybářská firma Nissui (Nippon Suisan Ltd.), která byla zapojena do komerčního lovu velryb, ustoupila tlaku ochránců životního prostředí a oznámila, že opustí tuto oblast podnikání.

Společnost Nissui je s velrybářství spojena dlouhá desetiletí. V 60. letech minulého století vlastnila jednu ze 3 největších japonských velrybářských flotil a dnes Nissui kontroluje asi třetinu akcií společnosti Kyodo Senpaku, která vlastní a provozuje japonskou velrybářskou flotilu u břehu Antarktidy. Nissui spoluvlastní Kyodo Senpaku se čtyřmi menšími společníky.

Mluvčí společnosti Kjodo Senpaku uvedl pro agenturu AFP, že firma Nissui akcie "co nevidět věnuje" veřejnoprávní společnosti, která bude spojena s vládní agenturou pro výzkum oceánu. Nevládní ekologické organizace to považují za úspěch, neboť Japonsko doposud vytrvale ignorovalo jakékoli snahy zakázat komerční lov velryb. Rozhodnutí firmy Nissui je připisováno dopisové kampani, během které adresáti na celém světě dostávali seznam výrobků japonských firem zapojených do vybíjení velryb.

Ani rozhodnutí firmy Nissui však není zárukou, že Japonsko nebude ve vybíjení velryb pokračovat pod pokryteckou záminkou jejich údajného "vědeckého výzkumu". Japonsko vloni zdvojnásobilo počet plejtváků malých lovených pro "vědecké" účely ve vodách kolem Antarktidy na více než 900 kusů. Japonští velrybáři tyto velryby lovili i ve vodách Chráněné oblasti pro velryby oficiálně vyhlášenou Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) v roce 1994.

IWC na posledním zasedání schválilo rezoluci žádající Japonsko, aby "vědecký" lov velryb ve vodách Antarktidy zrušilo a přešlo na nenásilné metody výzkumu. Japonská vláda ale rozhodnutí IWC ignoruje a nadále loví velryby. Během posledních 15 let Japonsko ulovilo pro "vědecké" účely více než 5 000 velryb. Maso z velryb údajně lovených pro "vědecké" účely se však běžně prodává na japonském trhu, a jen v roce 2005 šlo o lukrativní obchod za více než 50 milionů dolarů.

autor:
Linda Nová
email: lindano@seznam.cz

datum vydání:
7. dubna 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.