Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Nebezpečná kosmetika stale na českém trhu

autor: Linda Nová
Nebezpečná kosmetika obsahující alergickou konzervační přísadu se bohužel stále vyskytuje na pultech českých obchodů. Už několik měsíců na tuto znepokojivou skutečnost upozorňuje organizace Greenpeace aniž by to vyvolalo jakýkoli zásah ze strany hygieniků, kteří jsou za prodej pouze bezpečné kosmetiky podle zákona odpovědní.

Methyldibromo glutaronitril (MDGN) je silný kontaktní alergen, který se v kosmetice používá jako konzervační látka. MDGN může u člověka způsobovat tzv. kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět. Evropský Vědecký výbor pro kosmetiku na nepotravinářské výrobky doporučil již v červnu 2002 zákaz MDGN v tzv. leave-on kosmetice (tedy té, jež zůstává po určitou dobu na lidském těle - např. krémy, pudry, pleťová mléka atd.). Vědecký výbor považuje kosmetiku s MDGN za příčinu pětinásobného zvýšení výskytu alergie na tuto látku za posledních 10 let a nenašel žádnou její koncentraci, kterou by mohl označit za bezpečnou. Podkladem pro rozhodnutí výboru byla zejména rozsáhlá vědecká studie vedená v letech 1991-2000 v 11 evropských zemích.

Evropská unie přijala v září 2003 direktivu, kterou sice zakazuje další používání MDGN jako konzervantu v leave-on kosmetice. Zároveň však pod tlakem kosmetického průmyslu stanovila dlouhé přechodné období, které umožní legálně tuto rizikovou kosmetiku prodávat až do září 2005.

Organizace Greenpeace na rizikovou kosmetiku s MDGN na pultech obchodů upozorňuje systematicky již od září 2003 nejen v ČR, ale také v Rakousku, na Slovensku či v Maďarsku.

Každý z nás spotřebitelů má možnost stát se jakýmsi "kosmetickým detektivem" a pomoci seznam nebezpečné kosmetiky doplnit. Greenpeace na základě upozornění od spotřebitelů doplňuje přehled výrobků obsahujících MDGN, který je dostupný na oficiálních webových stránkách Greenpeace.

Ekologové vyzvali největší prodejce a výrobce ke stažení rizikové kosmetiky z prodeje a vyjednává s nimi o postupu náhrady MDGN bezpečnějšími látkami. Opakovaně vyzvali k zásahu hlavního hygienika ČR MUDr. Michaela Víta, který však výzvy ignoroval.

Aktivity týkající alergenu MDGN jsou součástí kampaně Greenpeace za změnu stávající chemické politiky Evropské unie. V EU je dnes používáno bez adekvátního posouzení vlivu na zdraví lidí a životní prostředí přes 100 tisíc chemikálií. Každý pátý zaměstnanec v EU je vystaven působení rakovinotvorných látek. Greenpeace proto usiluje o zavedení zákonů, jež umožní používat jen chemikálie, které projdou tzv. autorizací, tedy procesem posouzení rizik pro lidské zdraví a životní prostředí. Greenpeace dále žádá, aby autorizace nebyla vydána látkám, které je možné nahradit bezpečnější alternativou. V případě neexistence náhrady by dle názoru Greenpeace směla být chemikálie vyráběna jen do nalezení dosažitelné alternativy.

autor:
Linda Nová
email: lindano@seznam.cz

datum vydání:
30. dubna 2004


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.