"Zaručené statistiky" aneb jsme zavaleni čísly

autor: Vojtěch Dostál
Internet je sice úžasným zdrojem informací, někdy je však obtížné zjistit, co je pravda a co lež. Když se do pátrání zapletou ještě knihy, výsledkem bývá někdy dokonalý zmatek.

Zvlášť když hledáme něco, v čem ani vědci nemají jasno. To je pak jednoduché, tu a tam nenápadně zkreslit věc. I když jsou údaje někdy fakticky stejné, psychologicky působí každá jinak. Příkladem je úbytek tropických lesů. Jak rychle ubývají? Kolik nám jich ještě zbývá? Obrázek si udělejte sami.

Každým rokem je zničena oblast tropických pralesů, která je větší než velikost státu New York.
DIFFERENT LIFE

Každé dvě sekundy je pokácena plocha pralesa o rozměru fotbalového hřiště. Čtvrtina lesů ztracených za dosavadních 10 000 let byla zničena během posledních 30 let. Vymírání druhů je tisíckrát rychlejší než před příchodem člověka a v roce 2050 bude dokonce 10 000krát rychlejší.
GREENPEACE

Téměř 80 procent všech světových pralesů již bylo zničeno, z toho velká část v posledních třiceti letech. A dokonce i ta poslední pětina, která ještě zbývá, je nyní vážně ohrožena.
www.ireferaty.cz

Podle globálních odhadů jsme od počátku zemědělství ztratili kolem 20 procent původních lesů. To je mnohem nižší údaj, než to co šíří řada organizací (...) Více než polovinu původního lesa ztratily země jako Nigérie a Madagaskar, zatímco Střední Amerika pozbyla 50-70 procent. Tyto oblasti jsou však domovem jen asi 5 procent světových pralesů. Naprostou většinou pralesů disponuje brazilská Amazonie. Indonésie, druhá největší světová oblast tropických lesů, má ve srovnání s tím ''jen'' šest procent těchto lesů.
LOMBORG: SKEPTICKÝ EKOLOG

Deštné pralesy kdysi pokrývaly 14 % zemského povrchu, nyní pouze 6 %. Poslední zbývající deštné pralesy by mohly být zničeny do 40 let. 1, 5 akru je ztraceno každou sekundu.
WWW.RAIN-TREE.COM

Téměř čtrnáct miliónů hektarů tropických lesů mizí každým rokem.
KARAS: GLOBÁLNÍ EKOLOGIE

Moment přemýšlení, než si prohlédnete spodní tabulku. Zapřemýšlejte, jestli se od sebe jednotlivé údaje liší a o kolik.

zdroj zbývající množství pralesů od stavu před člověkem (%) rychlost ubývání pralesů (m2/sekunda) rychlost ubývání pralesů (km2/rok)
Different life 4478 m2 141 205 km2
Greenpeace 2025 m2
ireferaty.cz 20 %
Lomborg 80 %
Rain-tree 57 % 6070 m2 191 424 km2
Karas 4439 m2 140 000 km2

Za případné drobné chyby se omlouvám.

Při surfování internetem jsem narazil ještě na poměrně zajímavé animace týkající se pralesů.
flashová mapa GREENPEACE
Nedotčené lesy světa
autor:
Vojtěch Dostál

datum vydání:
15. května 2006


Diskuze k článku „"Zaručené statistiky" aneb jsme zavaleni čísly“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.