Mapování savců žijících v české republice
Jak správně mapovat?
Pro účely mapování je samozřejmě nejdůležitější mít jistotu o jaký druh se jedná. Řadu našich drobnějších savců dokážou spolehlivě určit pouze odborníci. Měli byste se proto pokusit o detailní fotodokumentaci a při ní se zaměřit na určité speciální oblasti, zejména hlavu, uši a ocas (to platí zejména pro netopýry a hlodavce), kde lze většinou vidět rozlišovací znaky jednotlivých druhů. To se samozřejmě týká hlavně uhynulých (či raněných) exemplářů, zdravý jedinec by se asi takto pozorovat dobrovolně nenechal. Naši odborníci se pokusí druh determinovat a pokud na sebe uvedete kontakt (což byste měli kvůli případným doplňujícím otázkám), budou vás po určité době informovat o jaký druh se jedná, popř. tuto informaci doplní rovnou k záznamu pozorování.
Pokud jste si sami jistí determinací, nemusíte připojovat fotodokumentaci, napište ale v takovém případě prosím, jaké máte s určováním savců zkušenosti, aby bylo možné posoudit, do jaké míry je informace spolehlivá.
Kromě druhu (či údajů, které by odborníkům umožnily jeho určení), je nezbytné ke každému hlášení připojit i další údaje, bez nichž by záznam ve faunistické databázi nebyl plnohodnotný. Jde především o místo nálezu či pozorování - místní název (např. Kraví hora, Stříbrný rybník apod.) a katastrální území, na kterém lokalita leží, uvítáme i okres (neboť názvy řady obcí se u nás opakuji, a nemusí to být jen Lhota), dále datum pozorování a jméno (či případně kontakt) pozorovatele. Chcete-li přidat "nepovinně" něco navíc, určitě uvítáme údaj o stanovišti (biotopu), nadmořské výšce či případně, zda a kde je doklad (např. lovecká trofej) uložen. Příslušné číslo mapovacího čtverce určíme dodatečně podle údajů o lokalitě.
Jaký bude osud nahlášených údajů?
Údaje nahlášené prostřednictvím BioLibu budou u určitých časových intervalech (cca 1 měsíc) vyhodnoceny a pokud bude jejich věrohodnost nezpochybnitelná, budou se jménem autora nálezu zapsány do faunistické kartotéky; nové údaje pro mapovací čtverce budou zároveň vyznačeny v mapách BioLibu. Případné publikační zpracování a využití nálezů v budoucnu bude vždy respektovat autorství nálezů, tak jak je to ve studiích obdobného typu běžné.
Pomůžeme Vám s určením druhů
Mapovací akci BioLibu můžete využít i v případě, že se setkáte s nějakým neznámým druhem savce a máte zájem o jeho určení. Když pošlete fotografii (-e) či podrobný popis, odborníci se pokusí Vám pomoci.
POZOR!
A nakonec jedno důležité upozornění. Aktivity spojené s mapováním savců by v žádném případě neměly vést k jejich zbytečnému a bezúčelnému zabíjení, jde nám hlavně o podchycení náhodných nálezů uhynulých jedinců či zajímavá pozorování, která při pobytu v přírodě učiníte.
Kam mohu údaje zasílat?
Stačí se zaregistrovat nebo přihlásit se (pokud jste zaregistrovaní) do systému na www.biolib.cz, kliknout na ikonku mapovaní na hlavní stránce, kliknout na odkaz na formulář a ten vyplnit.
autor:
Diskuze k článku „Mapování savců žijících v české republice“