Kroužkování ptáků

autor: Antonín Lágner
Před nedávnem se mi na výletě podařilo najít ornitologický kroužek. Strčil jsem jej do kapsy že s ním potom něco udělám. Cestou domu jsem přemýšlel co asi mám udělat, kam patří a podobně. Také jsem popřemýšlel co vlastně o kroužkování ptáků vím.


K čemu je kroužkování?

Prvním impulzem pro to, aby se začali ptáci kroužkovat byla touha zjistit kam se ztrácejí některé druhy na zimu. Kroužkování slouží ke zjištění údajů o ptačích populacích, etologii a biologii jednotlivých druhů. Kroužky jsou celkem dlouhodobá a poměrně nezničitelná záležitost, tudíž se dají zpětně identifikovat i mrtví jedinci. Jednoznačná identifikace konkrétního jedince kroužkem může posloužit i k monitorování jeho pohybů, vymezení kde se ten který jedinec kdy nacházel apod. takto získané údaje nám dávají cenné informace o životě ptáků. Tyto informace mohou být využity k dalšímu výzkumu ale také třeba jako podklad k vyhlášení chráněných území.

Kroužky ptáky nijak nezatěžují ani jim neškodí. Jediná jejich nevýhoda je v tom že pokud chceme zjistit údaje na něm zapsané je nutné daného jedince odchytit - což v provedení odborníků není žádná drastická metoda.

Jak vypadá ornitologický kroužek?

Jedná se o rozevíratelné hliníkové kroužky různé velikosti (dle druhu). Na každém z nich je buď název nebo zkratka kroužkovací centrály, která kroužek vydala. U nás je to Národní muzeum Praha. A identifikační číslo kroužku.

Ornitologové někdy používají i tzv. barevné kroužky, kde je též napsán kód. Mají výhodu zejména v tom, že čísla jsou čitelná dalekohledem, takže není nutné ptáka odchytit. Ptáci bývají současně označeny i hliníkovým kroužkem.

Krom těchto kroužků existují i kroužky chovatelské, které jsou určeny pro rozeznání jedinců v chovu. Jsou označeny většinou zkratkou CZ a číslem. Jsou celistvé - nerozeviratelné. Tyto kroužky nemají žádnou centrální evidenci.

Co s nalezeným ornitologickým kroužkem?

Tohle zjistit mi dalo zabrat. Matně jsem si pamatoval že se dají kroužky dají někam poslat. Když nepomohl internet nezbývalo než zapátrat ve starých sešitech a poznámkách: "No jasně, Národní muzeum". Tedy konkrétněji Kroužkovací stanice Národního muzea.

Tu naleznete na adrese:
Kroužkovací stanice NM
Hornoměcholupská 34
102 00 Praha 10-Hostivař

Ale protože žijeme v době moderních komunikací tak údaje napsané na kroužku lze také poslat e-mailem na adresu: krouzkovaci_stanice@nm.cz

Národní muzeum je propojeno s Evropskou unií pro kroužkování ptáků EURING , takže není problém získat informace i o ptákovi okroužkovaném kroužkem z jiné země.

Jaké údaje napsat, krom čísla na kroužku?

Odpověď je jednoduchá další informace o nálezu: kde a kdy jste kroužek nalezli, za jakých okolností (jestli jste ptáka srazili, našli kroužek jen tak na zemi apod.). Pokud chcete informace o Vámi nalezeném kroužku - ptákovi, který ho nosil, nezapomeňte na své kontaktní údaje.

Pokud nějaký kroužek naleznete postarejte se aby se informace dostala tam kam patří, pomůžete tak relativně snadno dobré věci.

PS: možná budete mít větší štěstí než já neboť mnou nalezený kroužek byl z polského holuba.

Pro více informací navštivte stránky Národního muzea.



autor:
datum vydání:
26. července 2006


Diskuze k článku „Kroužkování ptáků“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru