Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Psárka luční - Alopecurus pratensis

autor: Jana Šoltésová
Ještě jsem se o žádných faktech nezmínila a již každý určitě umí tuhletu rostlinku správně zařadit. Ano, už z názvu vyplývá, že je luční travina. Plevel? To snad ne! Přeci nemůžeme urazit její hrdost:-).

Třída rostliny jednoděložné - Liliopsida
Řád lipnicotvaré - Poales
Čeleď lipnicovité - Poaceae
Rod psárka - Alopecurus
Druh psárka luční - Alopecurus pratensis

Charakteristika

Jelikož psárka patří mezi traviny, tak všem zřejmě bude jasné, že vzhled má trávovitý. Její přímé, kolénkovaté stéblo sahá minimálně do výšky půl metru. Ale převážně mají výšku 60 - 100 cm. Samozřejmě mohou být i menší. Copak by to bylo za přírodu, kdyby nebyly v ní žádné výjimky? Jak se říká: "Výjimka potvrzuje pravidlo!" Květenství má husté, válcovité, dlouhé tři až osm centimetrů, na konci tupé lichoklasy. Zelené čepele psárky mají délku od čtyř do deseti milimetrů. Blizny jsou nitkovité. Je to zrovna typ trávy, na kterou s mými kamarády pískám. Někdy je sice "ostrá" a může se stát, že se někdo o ni i řízne. Mluvím z vlastní zkušenosti, protože mně se to párkrát už stalo. Teď zpět k tématu. Po opylení najdeme na ní květy, které jsou centimetrové (1 - 1,5), stopkaté a nikdy nejsou po jednom. Vždy alespoň po dvou až maximálně do osmi. I tato travina má své plody, ale nejsou to žádné velké plody, jsou to jen malé obyčejné obilky. Kvete buď od dubna do července, anebo od května do srpna. Není to tím, že bych si nebyla jistá. I když roste u nás, může se nacházet na jiných místech. Např. v nížinách či v horách. Kořeny jsou tenké, ve svazečcích. Oddenek je plazivý nebo trsnatý. Důležitou informací je však také podílení se s dalšími typy travin na vzniku polinóz.

V období květu patří psárka k významným pylovým alergenům.

Lidové názvy: ocáskovec, liščí ocas ...

Rozšíření

Už jsem se zmínila v charakteristice, že se může nacházet od nížin až po hory. Najdeme ji na vlhkých loukách a menších příkopech. Snese mrazy, ležící sníh, ale nevyskytuje se v ledových oblastí. Jinak ji můžeme vidět na všech místech světa. V České republice ji spatříme snad "na každém rohu".Hojně rozšířená je v Evropě, Malé Asii, kde zasahuje až po Bajkal a pak až v Japonsku..

Ochrana

Nepatří mezi chráněné rostliny. Nejspíš pro svůj bohatý výskyt.

Český název psárka luční
Latinský název Alopecurus pratensis
Rozšíření v ČR od nížin až po hory, vlhké louky
Rozšíření ve světě Evropa, Asie
Doba květu duben - srpen
Plod obilky
Ochrana ne

Zdroj:
rostliny.prirodou.cz

autor:
Jana Šoltésová
email: jennynka19@seznam.cz

datum vydání:
24. srpna 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.