Zoo Praha

autor: Lenka Kadlíková
Čas výletů a dovolených je, alespoň pro většinu z nás, u konce, ale proč neudělat dětem radost a nezajít s nimi třeba do pražské Zoo?


Co můžete v Zoo Praha vidět?

Hned u hlavního vchodu určitě nepřehlédněte nádherné pandy červené, blízké příbuzné asi nejznámějšího ohroženého druhu naší planety, pandy velké. Tento skalnatý výběh s parkosem byl původně určen pro vlky a později pro medvědy. Ty však byly přestěhováni do jiného výběhu. Dnes zde můžeme vidět páreček červených pand.

Pokud se vydáme dále podél voliér s velkými a malými papoušky, dojdete k voliéře s dravci. Voliéru obývají například supi, kondoři, luňáci, ale také čápi černí. Konstrukce využívá skalního masivu, na který je připevněn. Ptáci tak získali dostatek místa a jsou ve svém přirozeném prostředí.

Kousek od této voliéry je lanová dráha, kterou můžete využít k cestě do horní části zahrady. Jezdí každý den, kromě pondělí a pátku, kdy je prováděna povinná údržba. My ale zatím zůstaneme v dolní části zahrady.

Hned vedle lanovky projdeme průchozí voliérou s ptáky "Africké skály". Hlavním druhem, který zde můžeme vidět je kriticky ohrožený ibis skalní, známý tím, že obývá sluncem ozářené skalní výběžky. Kromě něj zde můžeme spatřit například zejozoby africké, nesyty africké, kavčata červenozobá.

Na voliéru navazuje výběh pro paovce, obývající oblast pohoří Atlas. Kromě nich sem mají přístup i nově přivezení makakové mangoti. Na tomto skalním masivu též žijí i další horští kopytníci.

Zde můžeme pokračovat přes severský les do horní části zahrady nebo odbočit kolem vodních ptáků a dojít k teráriu a pavilonu šelem. Vzhledem k tomu, že do horní části se podíváme později, půjdeme vlevo kolem vodních ptáků do terária. Co je v něm k vidění? Například krásné anakondy, mamby nebo vzácní leguáni kubánští, které se v Zoo Praha podařilo dokonce rozmnožovat. Tato terária jsou součástí velkého, po povodních zrekonstruovaného pavilonu šelem, který byl zatopen až po střechu. Součástí jsou samozřejmě i venkovní výběhy.

Kolem výběhu s gepardy dorazíme k mediálně asi nejznámější expozici pražské Zoo, pavilonu goril. Právě odsud byly vysílány příběhy Moji a její rodiny v rámci projektu Odhalení. Příběhy nejen této rodinky můžete dále sledovat na www.rozhlas.cz/odhaleni. Není ale nad to, vidět Shindu, Kijivu, Richarda, Kambu a Moju na vlastní oči.

Málem bych zapomněla na pavilon velkých želv, kolem kterého jsme šli za Mojou a její rodinou. Tento jeden z nejlepších pavilonů svého druhu obývají dvě galapážské želvy sloní a několik seychelských želv obrovských. Kolem této expozice dojdeme zpět k lanovce. Ne ne, na horní část ještě nepojedeme.

Nejdříve si projdeme druhou stranu spodní části. Hned vedle dětského koutku se nezapomeneme zastavit u expozice s mnoha druhy žijícími v naší přírodě. Máte tak jedinečnou možnost vidět i druhy, které u nás řijí, ale žijí hodně skrytě nebo jsou plaché, takže je velký problém je spatřit.

Kolem antilop, tapírů, kapibar, malých opic, plaměňáků a orlů dojdeme k další velice oblíbené atrakci, pavilonu lachtanů. Za pěkného počasí zde každý den probíhá cvičení. Toto cvičení není pouze atrakcí pro nás návštěvníky. Lachtany tyto hrátky baví a krátí si tak dlouhou chvíli.

Zde nás už cedule vyvádí ven hlavním východem, ale mi půjdeme kolem bažantnice do pavilonu velkých savců. Zde si prohlédneme hrochy a slony. Součástí pavilonu je i terárium s plazy. Po prohlídce pavilonu projdeme kolem papoušků a pand do horní části zahrady.

První expozicí této části je "Indonézská džungle". Tento jeden z největších projektů evropských zoo vůbec byl otevřen v roce 2004. Součástí velkého skleníku s tropickým klima je krom mnoha druhů rostlin a ptáků i skupinka orangutanů, gibonů a varanů.

Hned vedle tohoto pavilonu se můžeme pokochat pohledem na dovádějící lední medvědy. Součástí výběhu je bazén a vodopád s vodou jejíž teplota nepřesahuje ani v létě 16 stupňů Celsia. Dále naše kroky povedou směrem k severnímu východu areálem nazývaným Amerika. Areálu dominuje otevřený výběh pro vydry severoamerické. Místní páreček těchto vyder si rád pochutná na rybách, které jim nosí ošetřovatelé ve 13 hodin. Můžete se tak stát svědky krásné podívané. Vydrám sousedí sitaturgy, dříve antilopy bahenní. Stejně jako jiné expozice je i tato přizpůsobena prostředí ve kterém tato zvířata žijí ve volné přírodě. Naproti těmto dvěma expozicím se nachází Africká zítka najdete zde spoustu druhů malých savců, plazů a beobratlých.

Kolem antilop dále pokračujeme do afrického domu. V tomto domu nalezneme další druhy bezobratlých, malých savců, ale zejména žirafy. Na dům navazuje výběh "africké panorama" s antilopami, pštrosy, zebrami..Od tohoto areálu se musíme vrátit zpět k lamám. Od nich můžeme pokračovat k hyenám a soše Radegasta.

Nyní máme několik možností. Můžeme se jít podívat za jeleny, tygry, levharty a do severského lesa a odtamtud zpět do spodní části. Nebo můžeme navštívit psovité šelmy, druhou část severského lesa se soby, losy, dále zubry a bizony. S nimi sousedí velbloudi, psouni, kiangové. Asi nejznámějším druhem této části je další kriticky ohrožený druh, kůň Převalského. Od koňů můžeme pokračovat ke pralesním kasuárům z Nové Guineje, australským klokanům a emu a severním nebo hlavním východem ven ze zahrady.

Výjimečné úspěchy

Asi největším úspěchem minimálně posledních let je narození prvního českého gorilího mláděte Moji, která letos oslavila první narozeniny. Za zmínku určitě stojí i úspěšný odchov leguána kubánského.

Ochrana druhů

Ochrana druhů a jejich reitrodukce je hlavním úkolem všech zoologických zahrad. Praha se podílí na reintrodukci koně Převalského.

Vzdělávání

Ke klasickým službám zoologických zahrad patří například nabídka prohlídek s průvodcem či výukové programy pro školy. Pražská zoo samozřejmě není vyjímkou. Prohlídka s průvodcem Vas bude stát o pět korun více než klasické vstupné na osobu. V červnu se konají pravidelné komentované prohlídky zdarma. Pro školy jsou připraveny speciální programy. Ve spolupráci s ekologickým střediskem Toulcův dvůr pořádá zoo i pedagogické semináře v rámci projektu Enviromentální výchova do škol.

Kontakty

AdresaU Trojského zámku 3/120, 171 00 Praha 7
Webwww.zoopraha.cz
Emailzoopraha@zoopraha.cz
Telefon296112 111, 296112 230

foto: Archiv Zoo Praha



autor:
datum vydání:
31. srpna 2006


Diskuze k článku „Zoo Praha“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru