Modřín opadavý - Larix decidua

autor: Jana Šoltésová
Modřín opadavý je evropského původu. Proto je také jeho alternativní název Modřín evropský. Protože má jehlice, tak musí patřit jedině do třídy jehličnanů. Zajímavý je ale tím, že na zimu opadává.

Třída jehličnany - Pinopsida
Řád borovicotvaré - Pinales
Čeleď borovicovité - Pinaceae
Rod modřín - Larix
Druh modřín opadavý - Larix decidua


Charakteristika

Už jsem tady naznačila, že patří mezi opadavé stromy. Dorůstají do výšky až 50 m. Stromek vyrůstá z kůlovitého hlavního kořene, který potom zakrní a je nahrazen větvenými postranními kořeny. Kmen dospělého stromu má v průměru cca 1,5 m. Koruna stromu je štíhle kuželovitá. Větve vodorovně odstávají a koncové větvičky jsou převislé, tenké. Hluboce rozpraskaná bývá tlustá borka. Její barva je šedo - až červenohnědá. Listy jsou tedy jehlicovité, světle zeleného zbarvení. 3 cm dlouhé jehlice se obvykle vyskytují ve svazečcích po 30ti až 40ti. Na podzim mívají žluté zabarvení a jak už jsem řekla, opadávají. Tzv. nepravé květy, které jsou typické pro nahosemenné rostliny, raší společně s jehlicemi anebo o trošku dříve. Samčí žluté šištice jsou velké 5 až 10 mm. Samičí červené šištice jsou 1 až 2 cm velké. Šištice bývají jednopohlavné. Raší od března do dubna. Šišky mají hnědou barvu, dlouhé až čtyři centimetry, semenné šupiny na okraji rovné. Tyto šišky nepatří mezi ty, které po vysemenění hned padají na zem. Dozrávají na podzim, ale na stromě zůstávají následující dva dokonce i tři roky. Jako mnoho rostoucích stromů poskytuje potravu pro naše ptáky. Modřín se dožívá více jak 70 let.

Rozšíření

Jeho stanoviště bývá na plném slunci, na hlinité, vápenité půdě. Také roste na kamenitých, hlubších a mírně vlhkých půdách. Původně byl považován za horský strom. Původní rozšíření u nás bylo především od Hrubého Jeseníku na východ. od tamtud se dostal do velé Čr. Uplatňuje se i jako okrasný strom v parcích nebo zahradách.

Možné užití

Protože modřínové dřevo je docela tvrdé, užívá se ve stavebnictví a v nábytkářství. Z modřínových pryskyřic se vyráběl tzv. benátský terpentýn. Toho se užívá především k léčení kožních nemocí. Samozřejmě také vypadá velmi pěkně i jako živý plot.

Výtažky z modřínu opadavého mají mimořádné účinné látky pro náš organismus. Patří mezi ně některé enzymy, hormony a stopové prvky, které zlepšují činnost centrálně nervové soustavy, podporují obranyschopnost a posilují organismus. V budoucnu by se mohly pomocí látek obsažených v modřínech léčit dosud neléčitelné choroby. Při užívání výtažků je vždy nutné před vlastním užíváním zařadit skleničku břízy, která slouží jako přípravný drenážní prostředek pro vlastní léčbu. Současně přitom čistí tělo.

Český název Modřín opadavý
Latinský název Larix decidua
Rozšíření v ČR celá ČR
Rozšíření ve světě Střední Evropa (Alpy)
Doba květu březen - duben
Květy nepravé květy - šištice
Plod nažka
Výška stromu 20 - 50 m
Průměr koruny 16 m
Obvod kmene 2,56 m
Borka šedohnědá, červenohnědá
Délka života přes 70 let

Zdroje:
HABERER Martin, Atlas okrasných rostlin, Brázda, 2004
botanika.wendys.cz
www.biolib.cz



autor:
datum vydání:
3. listopadu 2006


Diskuze k článku „Modřín opadavý - Larix decidua“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru