Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Řekněte své "NE" těžbě a domovy vám zůstanou - referendum v Litvínově

autor: Alena Rulfová
Ačkoliv Mostecká uhelná společnost nemá pravdu ve svém tvrzení (Jak potvrdila poradkyně Ministerstva průmyslu a obchodu Jana Příhodová), že horní zákon stojí právně výše než zákon o ochraně přírody a krajiny č.114/1992 Sb., a zákon stavební č. 50/1976 Sb., budoucnost obcí Horní Jiřetín a Černice je stále nejistá. Stejně tak je ohrožena i existence města Litvínov, k němuž by těžba při prolomení stávajících limitů či při jejich nezákoném překročení dosáhla.

Současný stav sporu MUS a občanů slibuje příznivý osud jejich domovům, pokud vytrvají ve svém odporu proti prolomení těžebních limitů. Prohlásila to dne 4. listopadu v pořadu Týden v regionech na ČT 1 již výše zmíněná Jana Příhodová, poradkyně Ministerstva průmyslu a obchodu. Podle ní vláda nebude měnit rozhodnutí obyvatel ohrožených obcí ve prospěch MUS, pokud se rozhodnou své domovy těžbě nevydat.

Dokáží obyvatelé Horního Jiřetína a Černic odolat finančním nabídkám MUS, která jim nabízí až trojnásobek ceny jejich domů a zahrad, když řeknou těžbě ano? MUS tvrdí, že většina obyvatel již možnou spolupráci naznačila. Zastupitel obce Horní Jiřetín pan Vladimír Buřt oproti tomu říká: "skutečnosti jemu známé vypovídají jednoznačně v neprospěch MUS, neboť občané jsou rozhodnuti své domovy hájit."

Jak a kdy skončí tento již příliš dlouho trvající stav ohrožení ze strany těžařů pro severočeské vesnice a města si netroufám odhadnout. Doufám, že zvítězí zdravý rozum, a domovy zůstanou svým majitelům. Kdyby se tak nestalo, začala bych se velice bát o demokratický ráz našeho státu, který, ať je jaký je, přece jen je, a to je důležité.

Prvního prosince proběhne v radnici města Litvínov další "protitěžební" referendum pořádané městem Litvínov ve spolupráci s Hnutím Duha a Greenpeace. Otázka referenda zní: Má město Litvínov aktivně využít všech prostředků, aby zabránilo přiblížení povrchové těžby uhlí k Litvínovu, při kterém by došlo k překročení územních ekologických limitů vymezených usnesením vlády č. 444/1991? Názor zde mohou vyjádřit občané města Litvínov starší osmnácti let.

Podrobnější aktuální informace o vývoji situace popisující boj za zachování již tak poničené a jen pomalu se vzmáhající přírody v severních Čechách si můžete kdykoliv přečíst na internetových stránkách občanského sdružení Kořeny - za zachování Horního Jiřetína a rozvoj Litvínovska www.koreny.cz. Na těchto stránkách neleznete v pravém sloupci také odkaz na Českou televizí odvysílaný pořad Týden v regionech, kde uslyšíte názory pana Vladimíra Buřta a Jany Příhodové na to, zda těžit či netěžit přes stávající limity, a jak je tomu s tvrzením, že některý zákon stojí nad zákonem jiným. Dále zde naleznete také možnost podpořit boj proti přeslimitní těžbě.

Fotografie: Ibra Ibrahimovič - www.koreny.cz

autor:
Alena Rulfová
email: alena_rulfova@post.cz

datum vydání:
1. prosince 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.