Propršené víkendy?

autor: Ing. Dagmar Honsová
V mediích a ve zprávách tiskových agentur se minulý týden objevila zpráva o tom, že němečtí klimatologové prokázali, že o víkendech je horší počasí než ve všední dny, více prší a je větší oblačnost. O denním a ročním chodu oblačnosti, teplot nebo srážek už bylo napsáno opravdu mnoho. Ale o jejich týdenním chodu?

Zprávy bohužel poněkud zkreslovaly skutečnost, hovořily o celoevropském výzkumu. Ten byl ale ve skutečnosti proveden pouze pro 12 vybraných stanic v Německu. Podobné studie se objevily již dříve pro některá americká velkoměsta. Čím studie výsledky zdůvodňují? Obecně lze říci, že se předpokládá, že emise uvolněné během pracovních dnů se koncentrují v atmosféře a právě o víkendu jich je již tolik, že ovlivňují tvorbu oblačnosti a deště.

Pro vznik vodních kapek v ovzduší je nezbytná přítomnost mikroskopických kondenzačních jader, která se v atmosféře vyskytují vždy a to v počtu od asi 1000 v cm3 vzduchu nad oceánem až po více než 1 000 000 v cm3 v průmyslových aglomeracích. Jejich původ může být buď přírodní nebo antropogenní, který dnes převažuje. Na kondenzačních jádrech kondenzuje vodní pára a vznikající mikroskopické kapky, které se shlukují do větších kapek nebo ledových krystalků, jež tvoří oblaky.

Proces tvorby oblačnosti a srážek o víkendu na základě antropogenního ovlivnění si lze asi dobře představit v Amerických velkoměstech vzdálených od oceánu, ale v Evropě naprostá většina srážek přichází na frontálních systémech postupujících z Atlantiku. Už proto nelze závěry německé studie zobecnit, pokud totiž prší v Německu v sobotu a neděli, srážky dorazí s do ČR zhruba o den později, čili u nás by teoreticky mělo pršet více v neděli a v pondělí. A jak je tomu ve skutečnosti, pokud se podíváme na několik posledních let, tak například v Praze nejčastěji prší v pátek, dále pak ve čtvrtek a v sobotu, naopak nejméně často pršelo v úterý. Rozdíl mezi nejdeštivějším a nejsušším dnem činil jen 8 %.

Jak tedy zdůvodnit závěry německých vědců? Velmi pravděpodobně může jít o náhodu, přeci jen patnáct let použitých při hodnocení pravděpodobně nestačí na to, aby došlo k naprosto rovnoměrného vyrovnání rozložení srážek do jednotlivých dnů týdne.

Když se podíváme na tento týden tak počasí zřejmě opravdu se na víkend "zkazí", až to ale budete považovat za důkaz toho, že o víkendu je vždy horší počasí, tak si vzpomeňte na právě proběhlou slunnou neděli.autor:
datum vydání:
13. března 2007


Diskuze k článku „Propršené víkendy?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!