Holub hřivnáč - Columba palumbus

autor: Mgr. Jana Hájková
Náš největší holub, kterého můžeme spatřit ve městech, hojnější je ale v lesích. Vydává typické vrkavé "gu-guh-gu-guru". Od holuba domácího ho odlišuje bílá skvrna na krku.

třída ptáci - Aves
řád měkkozobí - Columbiformes
čeleď holubovití - Columbidae
rod holub - Columba

Vzhled

Hlava, krk a ocas jsou šedé, hruď má světle šedou, někdy purpurovou. Na krku může mít zelené, purpurové nebo bílé skvrny. Hřbet a křídla jsou šedohnědá.
délka těla: 41 cm
rozpětí: 75-80 cm
hmotnost: 450-500 g
pohlavní dospělost: v 1. roce

Rozšíření

Kromě doby hnízdění tráví svůj život ve velkých hejnech, která se večer co večer schází, aby se uložila ke spánku ve společných místech, jakými mohou být křoviny a dřeviny okolo polí. I přes svou velikost a mohutnost působí poměrně neohrabaně. Víte, že se dokáže zavěsit na větev hlavou dolů, aby se dostal k méně přístupným, lahodně vyhlížejícím plodům?

Žije téměř v celé Evropě vyjma severních oblastí Skandinávie. Vyskytuje se také směrem na východ až na Sibiř a v severní Indii. Výjimkou není ani v horských lesích severní Afriky.

Způsob života a potrava

Typický příklad vegetariána. Jeho jídelníček je složen ze semen, listů, obilných zrn, žaludů, travin a lesních plodů. Nepohrdne však ani bylinami či oříšky. Ve městech se živí i chlebem a jiným pečivem. Zemědělci ho nemají rádi, protože ojídá čerstvě osetá pole či hoduje na mladých rostlinkách.

Při pití ponoří zobák do vody, kterou nasaje. Pak krátce zakloní hlavu a teprve potom polkne.

Rozmnožování

Samci se snaží zaujmout samice hlasitým vrkavým zpěvem a letovou akrobacií. Námluvy jsou u holuba hřivnáče běh na dlouhou trať. Nejprve se oba ptáci dotýkají zobáky a vzájemně si pečují o peří. Nejčastěji hnízdí na stromě nebo v hustém křoví. Materiál na stavbu si pečlivě vybírají. Větvičky, kořínky či tvrdá stébla hřivnáč zobákem nejprve ozkouší, potom si ho teprve odnese.

Samice snáší dvě bílá vejce, o něž se starají oba rodiče. Vylíhnutí mláďat trvá 15-17 dní. Holubí partneři krmí své mladé hmotou vyvrženou z volete.. je to tekutina podobající se hustému mléku s obsahem vitamínů. Mládě zanoří hlavu do jícnu rodiče a pije ji. Teprve po několika dnech přivykají normální stravě. Létat začínají ve věku okolo sedmi týdnů.

Ochrana

Přirozenými nepřáteli jsou velcí dravci, ale protože jejich počet poklesl, daří se holubům celkem dobře a zvláštní ochranu proto ani nepotřebují. Ve Velké Británii je holub hřivnáč naopak považován za škůdce a je loven, protože je tam velmi hojný.

český název holub hřivnáč
latinský název Columba palumbus
hlavní znaky mohutné, převážně šedivé tělo
způsob života v době hnízdění v páru, jinak ve velkých hejnech
rozšíření Čr všude
rozšíření svět Evropa, vyjma severních oblastí Skandinávie, dále ho najdeme směrem na východ až na Sibiř a v severní Indii či v horských lesích severní Afriky
potrava semena, listy, obilná zrna, žaludy, traviny a lesní plody, byliny či oříšky, chléb
doba sezení na vejcích 15-17 dní
počet mláďat 2
ochrana není

zdroje (informací): Encyklopedie zvířat , kolektiv autorů, IMP BV/International Masters Publishers s.r.o.
encyklopedie.seznam.cz

Fotografie:Jiří Bohdal - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
14. března 2007


Diskuze k článku „Holub hřivnáč - Columba palumbus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru