Slípka zelenonohá - Gallinula chloropus

autor: Jan Raba
Je to nedávno, co jsem se šel za jednoho studeného podzimního dne projít k nedalekému rybníku. Je to takový ten typický bahňák s hustě porostlými břehy a na první pohled zdánlivě bez života, jen občas sem tam vyskočí nějaký ten kapřík.

Sedl jsem si na hráz s fotoaparátem v ruce a chvíli zasněně sledoval hladinu, když v tu nedaleko mě z rákosí vylezl vcelku malý, ale relativně barvitý pták, kterého jsem zde nikdy neviděl - slípka zelenonohá. Než jsem se však stačil zpamatovat a sáhnout po fotoaparátu, rychle zmizela pod vodou.

třída ptáci - (Aves)
řád krátkokřídlí - (Gruiformes)
čeleď chřástalovití - (Rallidae)
rod slípka - ( Gallinula)
druh slípka zelenonohá - ( Gallinula chloropus)


Vzhled

Slípka zelenonohá (Gallinula chloropus) je středně velký, zavalitý a relativně pěkně vybarvený vodní pták. Většinu těla má zbarvenou tmavě modře, akorát hlava je poněkud tmavšího odstínu, křídla má hnědá, na boku se jí táhne výrazný bílý pruh, dlouhé končetiny s nápadně dlouhými prsty má zbarveny jasně žlutě. Jejím nejvýraznějším rozpoznávacím znakem je zřejmě jasně červený čelní štítek a zobák se žlutou špičkou. Dorůstá přibližně velikosti lysky černé, měří 31 - 35 cm. Mladí ptáci jsou na rozdíl od dospělc§ hnědí a čelní štítek zpočátku zcela postrádají. Na volné vodě jde také dobře určit díky jasně bílé spodině ocasu a trhavým pohybům hlavy.

Rozšížení

Slípka zelenonohá je velmi rozšířená a hojná. Vyskytuje se v téměř celé Evropě a na území západní Asie, zasahuje také do Malé Asie a severní Afriky. Severoevropské populace jsou tažné, středoevropští ptáci však na svých hnízdištích obvykle setrvávají po celý rok. V České republice se jedná o hojný druh, který zde hnízdí v počtu 5 - 10 000 párů.

Způsob života a potrava

Slípka zelenonohá je skvěle přizpůsobena životu na bohatě zarostlých vodních plochách. Přímým důkazem jsou zejména její dlouhé prsty, kterými se může přidržovat rákosí, ale i díky kterým dokáže rozprostřít váhu svého těla na větší plochu a díky tomu vcelku bez problému pochodovat i po plovoucích rostlinách nebo v bahně. Jde o poměrně plachého ptáka, který se při ohrožení často potápí a pod hladinou se přidržuje rostlinné vegetace. Ačkoli jsou jejím přirozeným biotopem hustě zarostlé rybníky a jezera, v současné době ji můžete běžně vidět i na městských řekách nebo na malých jezírcích v parcích, kde si již na společnost člověka zvykla a je zde proto výrazně méně plachá než ve volné přírodě. Slípka zelenonohá je všežravá, ve své potravě však preferuje vodní rostliny a různá semena.

Ozývá se nejčastěji bublavým "kyrrk" nebo velmi ostrým "kik kik".

Rozmnožování

Po většinu roku se zdržuje jednotlivě, pouze v období rozmnožování se sdružuje do párů. Při hledání vhodného partnera často předvádá efektivní souboje, při kterým oba zápasníci plácají křídly o vodu, do vody kopou a přitom hlasitě křičí. V období hnízdění jsou přísně teritoriální a ve svém teritoriu nesnesou jakouko-li jinou slípku. Hnízdo z uschlých stébel rákosů si staví obvykle dobře ukryté mezi rákosy. Samice snáší 5 - 11 žlutavých, černě skvrnitých vajec, na kterých sedí po dobu 21 dni. Mláďata jsou po narození celá černá, s holou, růžově zbarvenou hlavou, modrým kruhem kolem očí a červeným zobákem.

autor fotografie:Jan Jindra



autor:
datum vydání:
14. listopadu 2009


Diskuze k článku „Slípka zelenonohá - Gallinula chloropus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!