Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Oteplování planety může mít vliv na měnící se výšku tónů a velikost kvákajících žab

Toto zjištění stanovili vědci po výzkumu hlasových záznamů žab z rodu Eleutherodactylus coqui žijících na Karibských ostrovech. Usoudili, že příčinou je oteplování Země a bohužel to může mít negativní dopady na tamější žabí populace.


Se zvýšením teploty přichází zmenšení

Bezblanka koki - klikněte pro zobrazení detailuBezblanka koki
autor: www.amphibianrescue.org
Američtí vědci z univerzity v Kalifornii provedli studii týkající se zvukových nahrávek kvákání žab, které byly pořízeny v období let 1983 a 2006. Záznamy byly pořízeny v nadmořských výškách mezi 30 a 1 000 metrů. (zdroj: 1) Je známo, že menší tělo je typickou fyziologickou reakcí na dlouhotrvající zvyšování teploty. Velikost žab je tedy v jednotlivých nadmořských výškách rozdílná. Ve vyšších polohách jsou žabáci větší a naopak se snižující se nadmořskou výškou a tím zvyšující se teplotou se velikost jejich těla redukuje.

Mění se i mezidruhová komunikace

Samčí zástupci menších žab žijících v nižších nadmořských výškách produkují zřetelně kratší, výraznější zvuky, které následují rychlejí za sebou. Naopak s rostoucí nadmořskou výškou a klesající teplotou se jejich kvákání stává temnějším a méně pronikavějším, také jsou jednotlivá kváknutí delší a pomalejší.

Při výzkumu byla sledována i změna teploty ve vymezeném cirka 23-letém období na ostrově Portoriko v Karibiku. Průměrná teplota stoupla za tuto dobu o přibližně 0,37 stupňů Celsia. (zdroj: 1)

A jelikož má teplota v dalších obdobích i nadále stoupat, pak mohou tyto změny způsobit výrazné negativní dopady na populaci zdejších žab. Právě ony jsou totiž základní součástí potravního řetězce na tomto ostrově. Tím, že by se žáby ještě dále zmenšovaly by došlo k úbytku základní potravní biomasy. Navíc se vědci domnívají, že by veškeré tyto změny mohly mít negativní vliv na úspěšnost páření a zachování rodu. Oteplování by tak ohrožovalo přímo existenci žab druhu Eleutherodactylus coqui a následně i ostatní fauny na ostrově.

Žáby druhu Eleutherodactylus coqui

Tyto žáby jsou typickým symbolem ostrovního státu Portoriko v Karibském moři. Ze své původní domoviny se dnes rozšířili i do jiných oblastí centrální Ameriky. Známy jsou především pro svoje hlasité zvuky, které vydávají pouze v noci. Kvákají jen samečci žab tohoto rodu. Stejně tak jako u všech žab, není ani tělo těchto vybaveno termoregulačním mechanismem, který by zajišťoval jejich případné ochlazování. Jejich vnitřní teplota se řídí pouze podle teploty okolního prostředí.

Je tedy na místě položit si otázku, jestli jsou takovéto dopady globální nebo jestli se týkají pouze žab výše zmíněného druhu. Jaké by asi mohly být dopady na naši faunu a flóru, pokud by výsledky tohoto výzkumu platili všeobecně?

Zdroje informací:
1) www.spiegel.de
2) www.wikipedia.com

Debata k článku 'Oteplování planety může mít vliv na měnící se výšku tónů a velikost kvákajících žab '

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Světové řeky
Jak se jmenuje tato řeka ze seriálu Mocné řeky, který vysílá televizní kanál Viasat Nature?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 46%

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Pírko

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz