Kácení stromů v alejích aneb Ještě včera tam byl!

autor: Mgr. Radomír Dohnal
A dnes po něm zbyl jen pařez u cesty. Ano, stromy z našeho okolí mizí. Můžeme ale říct, že jich v celorepublikovém měřítku skutečně ubývá? Bez dlouhého napínání – nebýt mravenčí práce zvědavců z Arniky – tak správně odpovědět nesvedeme. Proč? „Na celostátní úrovni neexistují žádné souhrnné přehledy o kácení stromů v alejích,“ píše se v úvodu zprávy „Kolik stromů v alejích bylo pokáceno v krajích?“. A tak jediným způsobem, jak zjistit konkrétní čísla, je dotazovat se u jednotlivých krajských správ údržby silnic.

Na základě této metodiky, která nápadně připomíná pracovní náplň průměrného zaměstnance call centra, vytvořili lidé z Arniky jednoduchý, problém ilustrující, přehled. Ani to se však neobešlo bez zádrhelů, za které by je pravověrný statistik asi nepochválil. „Bohužel totiž neexistuje jednotná metodika, jak statistiky a databáze vést, a některé správy silnic poskytly jen částečné údaje. Seznam je proto neúplný.“ O to víc si namáhavé data-sběrné práce lidí z Arniky vážím, a každý, kdo někdy musel z nějakého důvodu obvolávat čtrnáct krajů, jistě také.

Nejprve trocha hrubých čísel. „Od 1. 10. 2003 do 31. 12. 2012 bylo podél silnic ve správě krajů (silnice II. a III. třídy, případně další) vykáceno 150 313 stromů,“ píše se ve zprávě. To už je zatraceně pořádný lán lesa. A silničáři prý, podle dostupných dat, vysadili jen 88 450 stromů. Jednoduchou selskou matematikou tak musíme nutně dojít k závěru, že aleje podél silnic z české krajiny rychle mizí. Jak ale upozorňují autoři z Arniky, náhradní výsadba pak často navíc probíhala v jiných místech, než kde se kácelo. Se stromy kolem silnic to holt vypadá bledě.

Kde lítají třísky nejvíc?

Arnika dále nabízí v přehledných info-grafikách přehledy statistiky kácení a sázení v alejích okolo cest v České republice, podle jednotlivých krajů. Můžete se klidně podívat, jestli náhodou nežijete právě v těch krajích, kde se s alejemi silničáři nemazlí (ať už v roce 2012, nebo v souhrnném přehledu 2003-2012). Dozvíme se tak, že právě v roce, kdy si Mayové naplánovali konec světa, se nejvíce kácelo v kraji Ústeckém, Zlínském a Karlovarském. Přesněji řečeno, poměr vysazených vůči vykáceným zde byl nejmenší.

Například v Karlovarském kraji tu na 2953 vykácených stromů připadlo jen pětasedmdesát vysazených. I když v tomto samém roce si zasedli na stromy podél silnic i silničáři v Jihočeském kraji, a 3666 dřevin, pořád jich dokázali vysadit aspoň 715. Sympaticky opačný trend se projevil v kraji Středočeském, kde se protentokrát více sázelo, než kácelo. Na 1340 vykácených stromů tu připadalo 4650 dřevin vysazených. Zázrak dobrých zpráv a pozitivních zelených čísel se však omezil jen na tento kraj, i když Jihomoraváci se v roce 2012 také snažili.

Trendy, rady a tipy

Jak už bylo zmíněno, čísla to jsou hezká, ale bohužel neúplná. Tři ze třinácti krajských silničních správ poskytlo neúplné/ nekompletní informace, a to trochu zkresluje celý výsledek. Pro hrubou orientaci ale tyto údaje postačí. Na základě těchto informací Arnika udává hned několik pozorovatelných trendů. Například ten, že „Počet kácených stromů v alejích je v součtu podstatně vyšší než počet stromů nově vysazovaných.“

Upozorňuje také, že: „Pokud silniční správy nahlásily vysazování stromů, není vůbec jasné, zda šlo o dosadby alejí. Některé správy přiznaly, že jde o výsadbu mimo silniční pozemky.“ A proto se prý můžeme oprávněně obávat, že v mnoha případech byla vykácena alej a nové stromy vysazeny zcela jinde. A ještě dovětek k nekompletnosti čísel – Uvedený přehled nezahrnuje kácení všech alejí. Už proto, že silnice I. třídy, rychlostní silnice a dálnice jsou ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR, místní a účelové komunikace spravují obce, hlavní město Praha spravuje kromě dálničních komunikací všechny typy komunikací vedoucí městem. Celkové počty pokácených alejí ve volné krajině za jednotlivé kraje tak mohou být mnohem vyšší.

Ani tyto nedodělky (které nemá Arnika na svědomí) však nesnižují význam hromady práce, kterou se sběrem dat lidé v Arnice měli. Na jejich stránkách můžete v sekci Kácení v alejích narazit nejen na řadu užitečných odkazů, doporučení a praktických právnických rad. Můžete se dozvědět, co můžete dělat, když někdo kácí vaši oblíbenou alej, nebo jak třeba poznat, že je alej podél cesty zanedbaná.

Použité zdroje:
http://arnika.org/kaceni-podle-kraju



autor:
datum vydání:
4. dubna 2014


Diskuze k článku „Kácení stromů v alejích aneb Ještě včera tam byl!“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!