Vybudování broukoviště nebo hmyzího hotelu není dřina

Aktivní ochrana přírody z pohledu nadšeného jednotlivce, to je náročný běh na dlouhou trať. Nemáte ani chvilku odpočinku. Právě, když usilovně podepisujete petice proti lovu velryb, vám někdo u domu vykácí vaši oblíbenou věkovitou alej, a zrovna když třídíte domácí odpad na deset různých frakcí, začnou vám protipovodňově betonovat koryto nedalekého potoka. Sbohem raci. Pořád jako byste byli o krok pozadu. Je vůbec možné zajistit si nějak náskok?

Logger 1 - klikněte pro zobrazení detailuLogger 1
Pořádné broukoviště si žádá trochu techniky. V Moravské Nové Vsi sáhli i po bagru.
autor: Mgr. Radomír Dohnal
Je! Buďte v předstihu před těmi, co jen ničí. Můžete sami tvořit. Začít můžete třeba vybudováním azylového úkrytu pro hmyzáky na vlastní zahradě.

Ne že by toho do startu dostali málo. Tělo rozdělené na tři články, a k tomu tři páry nohou, to je náhodou docela slušná základní výbava. Jenže o to ostatní se už musí brouci postarat sami. A najít potravu, úkryt nebo se dokonce rozmnožit, když vás chce kdekdo sezobnout, to už není žádný med. Na území České republiky bychom napočítali okolo 7000 druhů, z celkem asi 115 čeledí. Vzhledem k 370 000 celosvětově popsaným druhům je to skutečně jen zlomek biologické rozmanitosti, ale ani ti naši to lehké nemají. Nemalá část hmyzáků z řádu brouků je totiž, alespoň po část svého života, závislá na odumírající dřevní hmotě, a světě div se, té se dnes v zastavěné krajině moc nedostává.

Tím, že otevřete svou zahradu šestinohým imigrantům z ulice a parků, pomůžete rozšířit síť vhodných stanovišť napříč - z broukovitého hlediska - jinak nehostinnou krajinou. A pokud jde o vaše vědomí a ochranářské svědomí, učiníte významný krok kupředu. Svůj flek, přírodní mikrostanoviště na soukromé zahradě, totiž uhájíte před světem snadněji, než koryto potoka před betonáři. Vytvoříte si malou oázu klidu a pohody, a brouci, kteří se u vás v sezóně zastaví, si budou jen spokojeně mnout krovky. Navíc to není zase nic tak těžkého. Z receptáře rad a nápadů „Udělej si sám, levně a ideálně sousedovým krumpáčem“ můžete vytáhnout hned dva nápady. To podle toho, jestli chcete tvořit logger, nebo hmyzí hotel.

Logger neboli broukoviště

Slovo „logger“ zní děsně sofistikovaně, ale záhy zjistíte, že když řeknete prostě „broukoviště“, všem bude hned jasné, co máte v plánu. Využijete na něj kmeny, silné větve nebo velké odřezky nějakého věkovitého stromu, které by se třeba pro svou nadměrnou velikost nedaly ani spálit v kamnech. Anebo pokud byste rádi svému stavebnímu záměru dodali citovou „přidanou“ hodnotu, můžete do loggeru zapracovat torzo vašeho oblíbeného stromu, kterého vám po tolika úrodných letech vyvrátila vichřice. Na „konstrukci“ se hodí prakticky jakékoliv dřevo listnatého stromu. Pokud jde o samotný stavební postup, je více než prostý. Kmeny musíte „zasadit“ do země, tak aby je neodfoukl první pořádný vítr. Ideálně je tedy ve třetině výšky zazemníte, a pevně usadíte v terénu.

Co dál? V podstatě už nic. Záleží jen na vás, jestli se rozhodnete vytvořit dřevěnou pyramidu, palisádu, kaskádu nebo spirálu. Snad jen bude lépe, aby tahle vaše umělecko-přírodní instalace stála na slunném místě vaší zahrady. Prohřáté dřevo mají larvy hmyzáků nejraději. Slunci exponované kmeny lákají většinu hmyzích druhů, a pokud jde o dřevokazné jedince (například páchníka hnědého), ten nepohrdne ani materiálem k zakousnutí. Není nezajímavé, že spoustě zahradníků se ještě dnes příčí mít na svém pozemku „mrtvé a rozkládajíc se dřevo“ (snad že vypadá nevábně). Můžeme je ale uklidnit, že podobné rozpaky měli o pár desítek let dříve evropští zahradníci, i pokud šlo o kompost. A zdá se, že se nakonec velmi dobře sžili.

Hmyzí Grand hotel

Pokud vás kopání mělkých jam na broukoviště neláká, anebo pokud si právě soused vzpomněl, že jste mu posledně nevrátili krumpáč, můžete zvolit druhou variantu. A tou je hmyzí hotel. Ten bude sloužit jako vítaný úkryt a střecha nad hlavou desítkám druhů samotářských opylovačů, a také spoustě brouků, kteří si v klaustrofobně stísněných prostorách libují. Ke stavbě využijete přírodní materiály, a také pár zbytků z normální stavby. Například staré cihly, které můžete dát do základů. Velice populární jsou také cihly s dutinami (příčkovky), které snad už v cihelně pro tenhle záměr připravili. Využít můžete také starý botník, nebo barev a laku zbavenou skříňku.

Fotogalerie k článkuSázení stromků - klikněte pro zobrazení detailuHotel 1 - klikněte pro zobrazení detailuHotel 2 - klikněte pro zobrazení detailuLogger 1 - klikněte pro zobrazení detailuLogger 2 - klikněte pro zobrazení detailuLogger 3  - klikněte pro zobrazení detailu

Vaším úkolem je teď jediné, zaplnit jednotlivé apartmány vaší ubytovny rozmanitými přírodními materiály. Ke slovu se tak dostávají doutníky orobince, nařezaná sláma, troud, mechová cupanina, svazky klacíků a větviček, šišky, nalámané střešní tašky nebo ostrohranné kamínky, kousky borovicové a jiné kůry, zahradnická rašelina. Pokud jste technicky zruční, nastal čas usmířit si souseda, a půjčit si od něj tentokrát vrtačku. S ní dokážete pravé divy. Do dřevěného hranolu nebo polínka můžete vyvrtat desítky dutin, které s nadšením hmyzu vlastním nezůstanou neobydlené. Nezapomeňte jen celý hotel zastřešit (třeba pálenými taškami), aby silný liják vaše podnájemníky nevyhostil. Hotel je hotový. Již záhy uslyšíte cupitání hmyzích nožiček, které se přesouvají do nové země zaslíbené, vaší zahrady.
Debata k článku 'Vybudování broukoviště nebo hmyzího hotelu není...'
autor článku:
datum zveřejnění:
8. dubna 2014


Nejnovější články ze stejné kategorie
Vyznáte se v olejích? 3.díl
Vyznáte se v olejích? 3.díl
Ve třetím a posledním díle naší série článků o olejích se podíváme na ty zbylé, které se do...
Vyznáte se v olejích? 2. díl, aneb na co jaký rostlinný olej
Vyznáte se v olejích? 2. díl, aneb na co jaký rostlinný olej
V prvním díle jsme se seznámili s některými základními pojmy, zejména pak s rozdíly mezi nasycenými...
Vyznáte se v olejích? 1. Díl  základní pojmy
Vyznáte se v olejích? 1. Díl základní pojmy
Ať už je vaše odpověď jakákoliv, minimálně dobře se orientovat vám umožní dnešní článek,...
Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit
Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit
Na správné přírodní zahradě si najdou užiteční živočichové i hmyz mnoho úkrytů, kupříkladu v...
Môžu byť čmele (čmeláci) využiteľné pre poľnohospodárstvo a záhradu?
Môžu byť čmele (čmeláci) využiteľné pre poľnohospodárstvo a záhradu?
Opeľovanie rastlín zaraďujeme medzi ekosystémové služby - prínosy pre ľudí získavané z ekosystémov....
Jak se vyhnout palmovému oleji?
Jak se vyhnout palmovému oleji?
Palmový olej (PO) není ani zdravý, rozhodně není ani ekologický, ale je levný. Rozšířil se jako mor v...
zobrazit další články...

vytisknout článekNejste si jisti významem některého odborného termínu v článku? Zkuste se poradit s naším slovníkem.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Sněžka - pohledy známé i neznámé
Odkud je vyfocen pohled na Sněžku?
poznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámépoznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámé
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 34%

Poznávací test: Rychlost zvířat
Jak rychle se pohybuje toto zvíře?
poznávačka Rychlost zvířatpoznávačka Rychlost zvířat
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 44%

Vyhledávání


ReklamaJiž příště zde může být Vaše reklama!

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.
© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • o nás
  • napište nám
  • počasí
  • ankety
  • vtipy o zvířatech

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz