Něco neobvyklého pro zdraví - Indiánská potní chýše

autor: Antonín Lágner
Domorodí obyvatelé severní Ameriky (u nás indiáni) věřili, že se společně s tělem může při obřadu v potní chýši očistit také jejich duše.

Rituál potní chýše předcházel téměř všem jejich obřadům. Nezávisle na nich i jiné národy poznaly blahodárné účinky střídání horka a zimy - sauny. Dnes je k dispozici nějaká z forem sauny téměř v každém fit-centru. Jenže není nad to vychutnat si pořádnou saunu v přírodě. Indiánská potní chýše je vlastně malý kopulovitý stan, v němž je vykopaná asi 30-50 cm hluboká díra na kameny.

Co budeme potřebovat na stavbu potní chýše?

V první řadě nějaké vhodné a nerušené místo. V zimě je třeba, aby byl napadaný sníh a v létě je vhodná blízkost vody.

Dále budeme potřebovat nějakou plachtu vhodných rozměrů. Je dobré si předem spočítat kolik m2 budeme potřebovat a přidat nějakou rezervu. Dobře nám poslouží nějaký silnější igelit, který se dá sehnat v každém zahrádkářství. Lepší je ale nějaká pevnější látka, například několik sešitých celt nebo kus látkového vojenského stanu. To se ovšem vyplatí až zjistíte, jestli se Vám saunění líbí. V každém případě by plachta měla být z jednoho, maximálně ze dvou kusů. Pokud jich bude více dojde k netěsnostem, a navíc se vám bude hůře stavět.

Budeme také potřebovat vytvořit nosnou konstrukci. Konstrukce se dělá z dřevěných prutů pospojovaných buď provázkem nebo vázacím drátem. Pruty by měly být rovné a dlouhé alespoň dva a půl až tři metry a silné asi půl až 1 cm v průměru. Samozřejmě, že je třeba brát v úvahu hmotnost plachty.

Posledními nutnými atributy jsou: hromádka kamenů, dostatek dřeva a pokud možno bylinky. Kameny by měli být cca 15x15 cm velké, bez prasklin. Dřevo budeme potřebovat pro jejich rozpálení v pořádném ohni.

Stavba indiánské sauny

Pokud již máme vše potřebné, můžeme se pustit do stavby. V zimě si nejdříve odhrabeme místo od sněhu. Poté začneme zapichovat pruty po požadovaném obvodu kruhu. Jak velký kruh budete potřebovat záleží na počtu účastníků. Ideální sauna je tak pro 6 osob s průměrem kolem 3-4 metrů. Větší už se hůře vyhřívá a je proto pak lepší skupinu rozdělit a vystřídat se. Pruty zapícháme ve vzdálenosti asi půl metru od sebe po celém obvodu, horní konce přes sebe vzájemně překřížíme. Výška stanu by měla být asi 1,5 metru. Pruty je třeba pevně svázat k sobě. Dobré je také umístit asi v polovině výšky jednu "obruč" - pruty které vytvoří výztuhu a stan bude pevnější a bude držet tvar. Když máme vytvořenou konstrukci, je vhodné vykopat jámu na kameny. Jak jsem psal, jáma by měla být si 30-50 cm hluboká. Průměr je libovolný, ale je třeba aby nám nezabírala příliš mnoho místa. Nejlepší je pravidlo: jak je jáma hluboká, tak je i široká. Když máme jámu hotovou, je dobré na zem navršit chvojí. V létě se bez něj obejdete, ale v zimě je vhodné, protože izoluje od studené země. Pokud chcete, můžete si dovnitř nanosit i nějaká sedátka. Když máme připraven vnitřek, je třeba natáhnout plachtu. Plachtu natáhneme tak, aby nám nikde nevznikla mezera, kterou by později unikalo teplo, a pořádně jí připevníme k zemi. Při připevňování necháme dvě protilehlá místa volná, pouze plachtu něčím zatížíme aby se neodchlipovala. Asi vám všem došlo, že se jedná o vchod a východ. Mimo to se tudy budou podávat kameny.

Když máme hotový stan, rozděláme poblíž pořádný oheň. Oheň by měl být hlavně z něčeho výhřevnějšího. Není vhodné používat mnoho chrastí a šišek. Vytvořila by se tak velká vrstva popela a teplo by se tak nedostalo ke kamenům. Je lepší použít středně silná polínka. Kameny přidáváme postupně a čekáme, až se dostatečně ohřejí. Nejlepší jsou takové pěkně rozpálené do ruda. Kameny pak pomocí klacků doválíme do jámy ve stanu. Je dobré si předem vykopat žlábek, kterým se bude kámen valit. Důležité je, abyste z něj sklepali všechen popel. Ten by totiž poté ve stanu štípal v nose a očích. Ještě než si vlezeme dovnitř, umístěte dovnitř kotlík s vodou. Pokud máte tmavou plachtu, nezapomeňte na baterku. Poté jsou na řadě již jen kameny. Pokud se najde někdo, kdo se nezúčastní, je možné aby kameny podával postupně, podle toho jak jsou třeba. Pokud nikdo takový není po ruce, naskládejte ty nejrozpálenější kameny dovnitř předem. Kameny by neměly být až po okraj jámy. Mělo by tam být alespoň 10 cm místa - to kdyby nějaký kámen prasknul, nebo se svezl. Nezapomeňte, že rozpálený kámen by vám přinesl velké popáleniny.

V okamžiku, když jsou všichni vevnitř je možné začít.

Sauna

Pokud máte vhodné bylinky, jako například sušenou mátu, je možné buď zavěsit svazeček ke stropu anebo jej položit na mřížku nad jámu s kameny. Bylinky mohou být i nemusí. Dodají sauně něco navíc, ale já osobně se třeba sauním radši bez nich. Když jsme připraveni začít, někdo začne po malých dávkách vody kameny polévat. Tím se vytvoří velké množství páry, která rázem zaplní a zahřeje celý prostor. V polévání se pokračuje, dokud se nám to líbí anebo dokud nedojde teplo v kamenech. Při polévání je potřeba polévat opatrně. Příliš velké množství vody by mohlo způsobit, že některý z kamenů praskne, a navíc by se velmi rychle a neúčelně spotřebovalo teplo v kamenech. Nemělo by se stát, že poléváte tak rychle že se na dně vytvoří louže vody, ve které budou kameny stát. V létě je možné využít saunu k pořádnému umytí, a za tímto účelem si vzít sebou mýdlo. Mydlit se je třeba až těsně před opuštěním sauny a skokem do vody. Jakákoliv trocha mýdla ve vzduchu dokáže zkazit tento skvělý zážitek.

Když jsme již dostatečně prohřáti, je třeba rychle saunu opustit a schladit se. V zimě je nejlepší použít hromadu sněhu a v létě nám nejlépe poslouží nějaká voda (rybník, potok). Po saunění je třeba se rychle usušit a obléci, tělo je náchylné k prochladnutí.

Každý by si měl dobře rozmyslet, jestli půjde do sauny. Nedoporučuje se chodit do sauny osobám, které mají problémy se srdcem, jsou nemocné apod. Jestli si nejste jistí zda by vám sauna udělala dobře, neváhejte se poradit se svým lékařem (od toho ho máte). Dále si v sauně všímejte lidí okolo. Pokud má někdo jakékoliv problémy, měl by rychle saunu opustit. Pokud tomu tak není, ostatní by si toho měli všimnout a reagovat. Jestli jste na tom zdravotně dobře, nic Vám v saunění nebrání. Já sám se již dlouho potní chýše účastním a je třeba říci, že se nikdy nikomu z nás nic nestalo. Pokud si nejste jistí tím že byste saunění v zimě přešly bez úhony, odložte jej raději na léto. Tak jako tak jde o netradiční zážitek, který se Vám jistě bude líbit.

Zajímavé doplňující odkazy:
Stavba initipi, indiánské potní chýše
Obřad initi - indiánská sauna



autor:
datum vydání:
24. února 2005


Diskuze k článku „Něco neobvyklého pro zdraví - Indiánská potní chýše“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!